Psikiyatrik sosyal hizmet
Psychiatric social work
  1. Tez No: 73508
  2. Yazar: UĞUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN KAHRAMANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
ıu ÖZET“ Psikiyatrik Sosyal Hizmet ”adını taşıyan bu araştırmanın amacı; Türkiye'de psikiyatri alanında sosyal hizmet mesleğinin bugünkü işlevselliğini ; sosyal hizmet uzmanlarının çalıştığı psikiyatri tedavi kurumlan, sosyal hizmet uzmanları ve uygulamaları ile bu kurumlarda çalışan diğer meslek elemanlarının sosyal hizmet mesleği, sosyal hizmet uzmanı ve uygulamalarına yönelik görüşleri çerçevesinde saptamak olarak belirlenmiştir. Türkiye'de ilk kez bir sosyal hizmet alanının, var olan duruma müdahale edilmeden tüm sistem elemanlarıyla ve ülke genelinde ele alınması açısından önemli olduğu düşünülen bu çalışma, genel tarama modeli çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada yapılan ön incelemeler sonucunda veriler, Türkiye'de sosyal hizmet uzmanı çalışan psikiyatri tedavi kurumlan olarak; Anakara Üniverjsitesi Tıp Fakültesi psikiyatri AD, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri AD, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Psikiyatri AD, Bakırköy Ruh Sağlığı Hastanesi, İstanbul Üniversitesi istanbul Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatri AD, İstanbul Balıklı Rum Hastanesi Anatolia Psikiyatri Servisi, Manisa Ruh Sağlığı Hastanesi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri AD, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatri AD, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri AD, ve Adana ruh sağlığı ve Hastalikları Hastanesinden toplamıştır. Araştırma grubu; Türkiye'de psikiyatri tedavi kurumların da çalışan tüm sosyal hizmet uzmanları ve Türkiye'de sosyal hizmet uzmanı çalışan psikiyatri tedavi kurumlarındaki psikiyatrist, psikolog ve üniversite mezunu hemşirelerden çalışmaya katılmayı kabul edenlerden oluşturulmuştur. Araştırma verileri, belirtilen bu popülasyon grubundan toplanmıştır. Çalışmada ayrıca Sağlık Bakanlığının konuyla ilgili istatistiklerinden de veri olarak yararlanılmıştır.IV Araştırmada veriler, sosyal hizmet uzmanları ile psikiyatrisi, psikolog, hemşire için ayrı ayrı hazırlanan soru kağıtları aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmada ayrıca, araştırmacının sosyal hizmet uzmanları ve bazı psikiyatrist, psikolog ve hemşirelerle yaptığı yüz yüze görüşmeler, çalışmanın yapıldığı psikiyatri tedavi kurumlarında yapılan gözlemler“ nitel veriler ”olarak çalışmanın değerlendirilmesinde kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, bilgisayar ortamında SPSS programı aracılığıyla araştırma amaç ve sınırlılıkları içinde, uygun istatistiki metodlar kullanılarak değerlendirilrniştir. Bu araştırmada; Türkiye'de psikiyatri tedavi kurumunda çalışan sosyal hizmet uzmanlarının sosyo-demografik özellikleri, psikiyatri tedavi kurumunda çalışmaya ilişkin hazırlıkları, psikiyatri tedavi kurumunda çalışma ile ekip çalışmasına ilişkin bilgi düzeylerini değerlendirmeleri üzerinde durulur iken çalıştıkları psikiyatri tedavi kurumunu ekip çalışması açısından değerlendirmesi, psikiyatri alanında bir sosyal hizmet uzmanı olarak rol ve işlevlerine ilişkin değerlendirmeleri, çalıştıkları psikiyatri tedavi kurumunda ki uygulamaları ve psikiyatri alanında çalışmaya ilişirin iş doyumları saptanmış ve değerlendirilmiştir Araştırmada ayrıca, araştırma grubunu oluşturan meslek elemanlarından psikiyatrist, psikolog ve hemşirelerin sosyo-demografik özellikleri, psikiyatri alanında ekip çalışmasına ilişkin bilgileri, çalıştıkları kurumu ekip çalışması açısından değerlendirmeleri ve psikiyatri alanında çalışmaya ilişkin iş doyumları üzerinde durulurken, çalıştıkları psikiyatri tedavi kurumunda sosyal hizmet mesleği ve uygulamalarına ilişkin görüşleri de saptanmış ve değerlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler, bulgular ve yorum bölümünde incelenmiş, sonuç ve öneriler bölümünde ise değerlendirilmiştir. Öneriler bölümünde ayrıca " Türkiye'de etkin ve verimli bir sosyal hizmet uygulaması için neler yapılabileceği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study which is called“ Psychiatric Social Work ”is to determine the present function of social work at the area of psychiatry in Turkey in terms of psychiatric clinics where social workers work. Social workers and their practices in these clinics, and the views of health professionals of these clinics about the profession of social work, social workers and their practices. This study was done with general search model, the importance of this study in that, for the first time the area of social work was evaluated with a|l its systems and through the cauntry withaut any manipulation over the present status. Before the study, at the end of some search, the clinics where social workers work were determined. Data were collected from these clinics ; University of Ankara Medical Faculty Menteal Healty Services, University of Hacettepe Medical Faculty Mental Healty Services, Gülhane Military Medical School Mental Healty Services, Bakirköy Mental Healty Hospital, University of Istanbul Medical Faculty Child Mental Healty Services, Istanbul Balikli Rum Mental Healty Hospital, Manisa Mental Healty Hospital, University of Ege Medical Faculty Mental Healty Services, Üniversitty of Ege Medical Faculty Child Mental Healty Services, University of Dokuz Eylül Medical Faculty Mental Healty Services and Adana Mental Healty Hospital. The subjects of this study were selected from all social workers work at the psychiatry clinics of Turkey, and psychiatrists, psychologists and college graduated nurses work at these clinics who accepted to participate to the study. In addition, the statistic of the ministry of health is used as data in this study. Data was colected with scales that were prepared differently for social workers, psychiatrists, psychologists and nurses. In addition, interwiews that researchers perform with some psychiatrists, psychologists, nurses and specially withVI social workers, and observations at the psychiatry clinics where the study run used as qualitative data has on effect the evaluation of the study. Appropriate statistical analysis was done by SPSS programe. In these study, social-demographic chareacteristics of social workwrs who work at the psychiatry clinics in Turkey, their preparation in order to work in these clinics and their knowledge level abaut working at a psychiatry clinics, and team work, were evaluated. In addition, their evaluation about team work at those clinics, abaut their function and role to be their job satisfaction for working at psychiatry area were evaluated. In this study, the social-demographic characteristics of other health professionels, psychiatrists, psychologists and nurses, their koowledge level abaut team work and practice at the psychiatry area and their evaluations abaut their clinics for team work, and their job satisfaction were evaluated. Their views abaut the profession of social work and practices was also determined and evaluated. The result of the study was discussed at the result section and at tehe suggestion section some requinements for on effective and valuable social work practice, was datermined: