Ludwig van Beethoven'ın op. 57 no. 23 'Appassionata' adlı piyano sonatının form ve piyano tekniği açısından incelenmesi ve çalışma yöntemlerine yönelik öneriler
Analysis of Ludwig van Beethoven's op. 57 no. 23 piano sonata called 'Appassionata' in terms of form and piano technique and recommendations for practicing methods
- Tez No: 664527
- Danışmanlar: DOÇ. S. ASLI GEDİKLİ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma klasik piyano repertuarındaki en önemli eserlerden birisi olan Beethoven'ın Op. 57 No. 23 Appassionata başlıklı piyano sonatının kapsamlı olarak incelenmesi sonucu, piyanistlere çalışma esnasında başvurabilecekleri bir rehber kaynak kazandırma amacı ile hazırlanmıştır. İki ana bölümden oluşan çalışmanın birinci başlığı altında; Beethoven'ın kişilik yapısı ve müziğine olan etkisine, bestecilik özellikleri ve müziğe getirdiği yeniliklere, 32 sonat çerçevesinde bestecilik dönemleri ve piyano müziğinin özelliklerine yer verilmiştir. İkinci başlıkta ise Appassionata'nın oluşumuna doğrudan veya dolaylı olarak etki etmiş kişiler ve olaylarla beraber, eserin içerdiği müzik formları ve bestelendiği Érard piyano hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Yine bu başlık altında eser form yapısı ve piyano tekniği açısından detaylı bir şekilde nota örnekleriyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A comprehensive review of one of the most important works in the classical piano repertoire by Beethoven called Op. 57 No. 23 Appassionata piano sonata, this study aims to serve as a guide from which pianists can derive great benefit in practicing the piece. The study encompasses two main parts, the first of which explores the personality of Beethoven and its influence upon his music, his unique characteristics as a composer and the innovations he introduced to music, his remarkable output in three different periods, particularly his 32 sonatas, as well as the features of his piano music. The second part deals with the individuals and event that may have had a direct or indirect bearing upon the creation of Appassionata. Additionally, it provides detailed information on musical forms with which the piece was composed and the érard piano. This part is also a thorough analysis of the work in terms of its musical form and piano technique, with the work being shown on the score.