Uygulamalı girişimcilik ve Türkiye örneği
Applied entrepreneurship and samples from Turkey
- Tez No: 664535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Teknoloji ve Sanayi İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, girişimciliğin genel çerçevesi, girişimcilik uygulamaları ve Türkiye`deki girişimcilik sorunları ele alınmıştır. Birinci bölüm diye ayırdığımız girişimciliğin genel çerçevesinde öncelikle girişimcilik kavramının 19. Yüzyıl ve Öncesinden şimdiki zamana kadar ki tarihlerde girişimcilik ve girişimci kavramları incelendi. Bu kavramlardan bahsedildiği zaman girişimcinin özelliklerinin vurgulanılması gerekmektedir. Bazı tezler girişimcinin doğulduğunu bazı tezler ise girişimci olunabilineceğini savunuyorlar. Girişimci, yaratıcı düşünceye açık, risk almayı seven, risk almayı başaran, belli bir vizyonu olan, zorlu dönemlerde iyimserliğinden taviz vermeyen bir karaktere sahip olmalıdır. Bununla beraber birinci bölümde, girişimcilik türleri de incelenmiştir. İkinci bölümde, uygulamalı girişimcilik ve aşamaları geniş bir şekilde açıklanmıştır. Öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitiminin birçok kıtalarda ve ülkelerde nasıl ele alındığı belirtilmiş ve girişim kurmanın modern yolları incelenmiştir. Girişim kurmak için en az 3-6 ay süresi gerekmektedir. Bu süre zarfında bulunan fikrin gelişimi sağlanılmalı, fikrin hitap edecek pazarda var olan sorunu ne denli çözdüğü araştırılmalı, bu fikrin çözümü olan fikrin teknolojik altyapısı hazırlanılmalı ve pazar nitel ve nicel olarak araştırılmalıdır. Bu araştırmalardan sonra taslak konulara geçilir. İş Modeli Kanvansında bulunan bütün yapılar, hizmet kanalının hazırlanması ve kilit kaynakların belirlenmesi de gerekmektedir. Müşteri sorunu yoksa yaratılan ürünü almasında da bir motivasyonu yok demektir. Bu yüzden sorun-çözüm, çözüm-ürün, ürün-pazar integrasyonlarının alınması gerekmektedir. Ayrıca müşteri edinme sürecinin haritası çıkarılmalı satış yol haritası çıkartılmalıdır. iii Son bölümde ise Türkiye`de girişimciliğin tarihsel gelişimi dönemsel olarak ele alınmış ve Türkiye`deki girişimcilerin hataları belirtilmiştir. Türkiye`de girişimcilerin bazı hataları genel olsa da bazı hatalar bölgesel olarak tanımlanabilir. Türkiye`de kadın olmak çok zordur. Bu yüzden Türkiye`de kadın girişimciliğin sorunları da toplumsal nedenlere dayanır. En sonda girişimci potansiyel arkadaşların belli bir aşamanı geçtikten sonra ve takımlarını oluşturduktan sonra yardım alabilecekleri kurumlar, girişimcilik eğitimleri ve girişimci destekleri organizasyonları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research paper, the study of entrepreneurship, entrepreneurship practices, and entrepreneurship problems in Turkey were defined. In general framework of entrepreneurship, which we have distinguished as the first part, the concepts of an entrepreneurship and entrepreneurship were examined from the 19th century to the present. When these concepts are mentioned, the characteristics of the entrepreneur should be emphasized. Some these argue is included that the entrepreneur has been born, and the rest one that can be entrepreneur future. Entrepreneur should have a character who prefers creative thinking, likes to take and manage risks, has a certain vision and does not compromise on optimism in trouble. The types of entrepreneurship were analysed in the first part of research paper. Applied entrepreneurship and its stages are explained in the second part. First of all, It is stated how applied entrepreneurship education is handled in many continents, countries and modern ways of establishing an enterprises. Launching new ventures require at least 3-6 months. During this period, idea that founded by entrepreneurs should be developed, needed to measure how it is solved the problem in existing market, the technological infrastructure of the idea needed to prepared and the whole market which targets idea should be analysed by qualitatively and quantitatively. Topics which were saved as a draft become to be started. In order to identify key resources and provide service channel all structures of Business model Canvas are required to prepare. If there is no exact customer problem, it means there is no motivation in purchasing the specific product. Therefore, problem-solution, solution-product, product-market fits have to be measured when it launches. On the other hand Customer acquisition process and sales roadmap should be created. Historical development of entrepreneurship within periodically were discussed and mistakes of Turkish Entrepreneur were indicated by dividing into the regionally in the last chapter. Being a woman in Turkey has a lots of obstacles. For that reason, the problem of Turkish woman entrepreneur based on social issues as well. Finally, the institutions, entrepreneurship trainings and support organizations in Turkey are mentioned where the potential entrepreneur can get an assistance after passing a certain stage of journey and building their team.