Uygulamalı girişimcilik eğitiminin girişimcilik üzerine etkisi: Çanakkale ili örneği
The impact of applied entrepreneurship education on entrepreneurship: The case of Çanakkale province
  1. Tez No: 543740
  2. Yazar: DİLAN ÖRENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT UĞUR, DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN ÖYKÜ DÖNMEZ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Dünyada işsizlikle ilgili yapılan araştırmalar incelendiğinde, işsizliğin son yıllarda giderek arttığı ve ülkeler arası gelişmişlik seviyesi fark etmeksizin yayılmakta olduğu gözlemlenmektedir. Devletler, işsizliğin azaltılması, istihdamın arttırılması ve korunmasını sağlamayı hedefler. Hedeflerini gerçekleştirebilmek için çeşitli politikalar düzenleyerek önlem alırlar. Girişimciliğin yaygınlaştırılması da bu yöntemlerden biridir. Girişimciliğin teşvik edilmesi amacıyla çeşitli eğitimler verilmektedir. Eğitimlerin başında da Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi gelmektedir. Uzun süre işsizlikle mücadele eden birey, devlet desteği ile bu süreci sonlandırmaktadır. Girişimciliğin yaygınlaştırılması ve istihdam düzeyinin arttırılması adına devlet İŞKUR ve KOSGEB iş birliğinde Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi düzenlemektedir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ile bireyler hem işletmelerini kurmak üzerine hem de girişimcilik üzerine eğitimler alır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki girişimcilik faaliyetlerinin desteklenmesinde İŞKUR ve KOSGEB projesi olan Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminin başarısını incelemektir. Aynı zamanda programa katılan girişimciler üzerindeki etkisi, girişimciliğin teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılmasında sağladığı etkiyi belirlemektir. Tez çalışmasında, programa katılan girişimcilerin görüşleri üzerinden programın başarısı irdelenmektedir. Araştırmaya katılan girişimciler, Çanakkale ilinde bulunan girişimciler arasından seçilmektedir. Araştırmada girişimcilerin programdan faydalanma süreçleri ortaya konulmaktadır. Sonuç olarak girişimcilerin aldıkları eğitimlerin çalışma hayatına atılmalarını kolaylaştırdığı ve desteklediği belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler; İşsizlik, İstihdam, Girişimcilik, İŞKUR, KOSGEB
Özet (Çeviri)
When the researches about unemployment in the world are examined, it is observed that unemployment has increased in recent years and it is spreading regardless of the level of development among countries. As in every economy, unemployed individuals have long job search periods in our country. States aim to reduce unemployment, increase employment and ensure protection. In order to achieve their goals, they take measures by organizing various policies. These promotion of entrepreneurship is one of these methods. Applied Entrepreneurship Education is the most comprehensive study to promote entrepreneurship. Through Applied Entrepreneurship Education, it is aimed to become an entrepreneurial culture. The individual who struggles with unemployment in the way term, ends this process with the support of the state. In order to promote entrepreneurship and to increase the level of employment, the government organizes Applied Entrepreneurship Education in cooperation with İŞKUR and KOSGEB. With Applied Entrepreneurship Education, individuals receive trainings on both entrepreneurial and self-employment.The aim of this study is to examine the success of Applied Entrepreneurship Education, which is the İŞKUR and KOSGEB project in supporting entrepreneurship studies in Turkey. At the same time, the impact that entrepreneurship has on promoting and spreading. In the thesis study, the success of the program is examined through the views of the entrepreneurs praticipating in the program. The individuals involved in the survey are selected among the entrepreneurs in the province of Çanakkale. The research reveals the process of benefiting entrepreneurs from the program. As a result, it was determined that the trainings received by entrepreneurs facilitated and supported to be put into working life. Keywords; Unemployment, Employment, Entrepreneurship, İŞKUR, KOSGEB