Konya ilinin marka şehir olmasında gastronomi kültürünün yeri ve önemi: Turistik Konya restoranları üzerine bir araştırma
The place and importance of gastronomy culture in Konya being a brand city: A research on touristic Konya restaurants
  1. Tez No: 664553
  2. Yazar: HASAN ÇAĞATAY BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRETTİN ATIL BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Son yıllarda gittikçe gelişen teknoloji dünyası, insanlığın birçok alanda işini daha kolay hâle getirmektedir. Ulaşımdan, sağlığa, mobil teknolojilerden, turizme kadar birçok alanda etkili yenilikler ortaya konmuştur. Dolayısıyla insanların istedikleri şeylere daha kolay ulaşabilmesi de kaçınılmaz olmuştur. Özellikle turistik anlamda son yıllarda tüm dünyada ve Türkiye'de de kendini gösterir yenilikler ve yatırımlar vardır. Turistik anlamda, hava yolu ulaşımının ucuz ve ulaşılabilir olması insanların seyahatlerini de etkilemektedir. Turistik faaliyetlere her geçen gün bir yenisinin eklendiği turizm dünyasında farklı algılar ve ihtiyaçlar ortaya çıkmıştır. Dünya genelinde turistik hareketlere katılan insanların ağırlıklı olarak gastronomi kültüre ve çeşitliliğe de önem verdiği anlaşılmaktadır. Gastronomi kültür ve de mutfak çeşitliliği şehirlerin imaj ve markasında önemli roller oynamaktadır. Özellikle gastronomi kültürün zenginliği birçok ülke için, turizmden büyük pay alma noktasında önem taşımaktadır. Anadolu'da var olan zengin geçmiş, yaşamın her anında gastronomi kültürünün de zenginleşmesine fayda sağlamıştır. Yakın zamanda gastronomi kültür ve mutfak kimliği ile öne çıkmayı başaran ülkeler ya da şehirler turistik gelir anlamında pozitif bir katkı elde etmiştir. Gastronomi zenginliğin hem korunmasına hem de pozitif anlamda bir turizm geliri elde etmek adına, ülkeler tarafından çalışmalar yapılmaktadır. Gastronomi kültürünü öne çıkarmaya çalışan ülkeler ve şehirler, marka şehir olma yolunda büyük bir kolaylık elde etmiştir. Bu nedenle gastronomi kültürünün marka şehir olmada rolü büyüktür. Bu araştırma üç bölüm olarak hazırlanmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde, Konya ili, markalaşma kavramı ve kent pazarlaması ele alınmıştır. İkinci bölümde ise gastronomi kavramı, tarihçesi, Konya'nın gastronomi kültürü ve sahip olduğu gastronomi değerleri ele alınmıştır. Araştırmanın üçüncü ve son bölümünde ise, Konya ilinin marka şehir olmasında gastronomi kültürünün yeri ve öneminin ölçülmesi adına anket tekniği ile yapılan araştırmaya yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The technology world, which has been improving in recent years, makes it easier for humanity in many areas. Effective innovations have been introduced in many areas from transportation, health, mobile technologies to tourism. So, it is inevitable for people to reach the things they want more easily. There are innovations and investments that have manifested themselves all over the world and in our country, especially in the touristic sense in recent years. In touristic sense, the fact that airline transportation is cheap and accessible also affects people's travels. Different perceptions and needs have emerged in the tourism world, where a new one is added to touristic activities everyday. It is understood that people who participate in touristic movements around the world attach importance to gastronomy culture and diversity. Gastronomy, culture and cuisine diversity play an important role in the image and brand of cities. Especially the richness of gastronomic culture is important for many countries in terms of getting a large share from tourism. The rich past in Anatolia has benefited the enrichment of the gastronomic culture at every moment of life. Countries or cities that have recently managed to stand out with their gastronomic culture and cuisine identity have made a positive contribution in terms of touristic income. Studies are carried out by countries in order to both preserve gastronomic richness and to obtain a positive tourism income. Countries and cities trying to highlight the gastronomic culture have achieved great convenience in becoming a brand city. This research has been prepared in three parts. In the first part of the research, the concept of branding and city marketing in Konya province are discussed. In the second part, the concept of gastronomy, its history, gastronomy culture of Konya and its gastronomy values are discussed. In the third and last part of the research, the research conducted with the survey technique in order to measure the place and importance of gastronomy culture in Konya being a brand city is included.