Türk resmi'nde 'manzara' (18.-19. yüzyıl)
'Landscape' in Turkish painting (18.-19. century)
- Tez No: 664557
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 445
Özet
Osmanlı Devleti'nde“Batılılaşma”dönemi olarak kabul edilen 18. ve 19. yüzyıllarda, hem devletin siyasi, toplumsal ve kültürel alanda yeni bir sürece girmesi hem de bu sürecin sanata olan yansımaları, önemli bir dönüm noktası olması sebebiyle bu konuda araştırma yapma hususunda yol gösterici olmuştur. Genel itibariyle dönemin resim sanatını inceleyen çalışmamız, özelde manzara temasının Batılılaşma dönemi Türk resmindeki gelişimini irdelemiştir. Araştırma esnasında gerçekleştirilen müze ve katalog çalışmalarıyla belirlenen çeşitli uygulamalar ve sanat eserleri ile dönem sanatçılarının manzara konulu eserleri, dönemin sosyal, toplumsal ve kültürel şartları çerçevesinde değerlendirilmiştir. Çalışma boyunca elde edilen örnekler ve sanatçı-eser incelemeleri, bu dönemde geleneksel çizgisinden ayrılmaya başlayan Türk resminde, manzara temasının Batılı etkiler, sanatçı ve toplum faktörü ile şekillenen bir ifade biçimi olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In the 18th and 19th centuries, which were accepted as the period of“Westernization”in the Ottoman Empire, they were guiding in doing research on this subject since the state entered a new process in the political, social and cultural fields and its reflections on art were an important turning point. It has been. Our study, which examines the painting art of the period in general, explored the development of the landscape theme in Turkish painting, especially in the Westernization period. Various applications and works of art determined by museums and catalog studies carried out during the research and the works of the period artists on the landscape were evaluated within the framework of the social, social and cultural conditions of the period. The examples and artist-work reviews obtained throughout the study revealed that the landscape theme, which started to diverge from its traditional line in this period, was a form of expression shaped by Western influences, the artist and the social factor.