Afet sonrası dağıtım problemi için bütünleşik bir çözüm yaklaşımı
An integrated solution approach for the post-disaster distribution problem
  1. Tez No: 664588
  2. Yazar: BUKET ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN GÜNDOĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Depremlerin sıklıkla yaşandığı ülkemizde dağıtım merkezi için yer seçimi ve dağıtımı yapacak araçların rotalarının önceden belirlenmesi yaşanacak problemlerin kısa sürede önüne geçilebilmesi ya da önlenebilmesi için büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada AFAD' ın hazırladığı deprem senaryosundan yararlanılmıştır. Senaryoda Sakarya ilinde Aralık ayında, saat 14.48'de, 7,4 şiddetinde deprem olduğu varsayılmıştır. Deprem olduğu esnada kış şartları altındaki depremzedelere ihtiyacı olan materyalleri en kısa sürede ulaştırmak temel amaçtır. Deprem sonrası bazı yolların kapandığı ve ulaşımın aksadığı da öngörülmektedir. Dağıtım merkezi belirlemede, depremzedelere dağıtımı yapılacak materyallerin AFAD'ın Düzce deposunda bulunmasından dolayı, Düzce deposu ilk çözüm alternatifi olarak kabul edilmiştir. Bunun dışında uygun iki farklı dağıtım merkezi için denemeler yapılmıştır. Çalışmanın amacı Sakarya ili için deprem durumunda uygun dağıtım ağının belirlenmesidir. Bu amaç içerisinde dağıtım merkezi yeri belirleme ve buna bağlı en uygun araç rotalama fonksiyonları bütünleşik olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country, where earthquakes are frequent, it is very important to choose the location for the distribution center and to determine the routes of the vehicles to be able to prevent or prevent the problems to be experienced in a short time. In this study, the earthquake scenario prepared by AFAD was used. In the scenario, it was assumed that there was an earthquake with a magnitude of 7.4 in Sakarya at 14.48 in December. During the earthquake, the main purpose is to deliver the materials needed by the earthquake victims under winter conditions as soon as possible. It is also predicted that some roads were closed after the earthquake and transportation was disrupted. In determining the distribution center, Düzce warehouse has been accepted as the first solution alternative, since the materials to be distributed to earthquake victims are located in Duzce warehouse of AFAD. Apart from that, trials have been made for two suitable distribution centers. The aim of the study is to determine the appropriate distribution network for the province of Sakarya in case of an earthquake. For this purpose, determining the location of the distribution center and the most suitable vehicle routing functions were evaluated together.