Deneysel diyabet oluşturulan ratlarda ferula rigidula bitki ekstraktının hiperglisemi, hiperlipidemi ve pankreas dokusu oksidatif stres üzerine etkileri
Effects of ferula ri̇gi̇dula plant extract on hyperglycemia hyperli̇pi̇demi̇a and pancreati̇c ti̇ssue oxi̇dati̇ve stress i̇n rats wi̇th experi̇mental di̇abetes
  1. Tez No: 664616
  2. Yazar: AYHAN BEYAZPOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ÖZDEK, PROF. DR. YETER DEĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Ferula rigidula'nın total fenolik ve flavonoid içeriği, antioksidan aktivitesi ve letal doz belirlemesi yapıldı. Diyabetik ratlarda, Ferula rigidula'nın serum lipit profili, pankreas dokusunun lipit peroksidasyonu, antioksidanlar ve histopatolojisi üzerine etkisi araştırıldı. Bitkinin fenolik ve flavonoid madde miktarı sırasıyla 22.37±0,60 µgGA/mg ve 16.87±2.60 µgKE/mg olarak belirlendi. DPPH serbest radikal süpürme aktivitesi, standart olarak kullanılan BHT ve α-TOC'dan yüksek, BHA'ya yakın olduğu tespit edildi. CUPRAC yöntemine göre antioksidan aktivite, α-TOC'dan yüksek, BHT ve BHA'dan düşük olduğu belirlendi. Ferula rigidula ekstraktının LD50 değerinin 2000 mg/kg'dan yüksek olduğu bulundu. Diyabet çalışması için 49 adet erkek Wistar albino rat, kontrol, diyabet, diyabet+Ferula rigidula (250 ve 500 mg/kg), diyabet+glibenklamid (5 mg/kg), Ferula rigidula (250 ve 500 mg/kg) grubu olmak üzer yedi gruba (n=7) ayrıldı. Diyabet gruplarına STZ 45 mg/kg tek doz intraperitoneal ve Ferula rigidula ekstraktı ile glibenklamid 28 gün gastrik gavaj ile uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this study, total phenolic and flavonoid content, antioxidant activity and lethal dose of Ferula rigidula were determined. The effects of Ferula rigidula on serum lipid profile, lipid peroxidation, antioxidants and histopathology of pancreatic tissue in diabetic rats were investigated. The phenolic and flavonoid content of the plant was determined as 22.37±0.60 µgGA/mg and 16.87±2.60 µgKE/mg, respectively. It was determined that DPPH free radical scavenging activity was higher than standard BHT and α-TOC and close to BHA. According to the CUPRAC method, antioxidant activity was determined to be higher than α-TOC and lower than BHT and BHA. The LD50 value of Ferula rigidula extract was found to be higher than 2000 mg/kg. In this study, 49 male Wistar albino rats were divided into seven groups (n=7). These gruops are control, diabetes, diabetes+Ferula rigidula (250 and 500 mg/kg), diabetes+ glibenclamide (5 mg/kg), Ferula rigidula (250 and 500 mg/kg) groups. STZ 45 mg/kg was administered intraperitoneally to the diabetic groups. Ferula rigidula extract and glibenclamide were administered to diabetic groups by gastric gavage for 28 days.