Kinolon sınıfı antibiyotiklerin tiyazol halkası içeren yeni türevlerinin sentezi
Synthesis of new derivatives of quinolone class antibiotics containing thiazole ring
  1. Tez No: 664627
  2. Yazar: ASLIHAN AYVAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın amacı, biyolojik aktiviteye sahip oldukları bilinen heterohalkalar olan kinolon halkası ile triazol veya tiyazolidinon halkasının tek bir moleküler yapı içinde birleştirildiği yeni hibrit bileşikleri elde etmektir. Bu bağlamda ilk olarak 3-alkil-4-(alkilidenamino)-1H-1,2,4-triazol-5(4H)-on bileşikleri (101a-h, 102a,b), uygun nitrillerden başlanarak sentez edilmiştir. Etil 6-floro-4-okso-1,4-dihidrokinolin-3-karboksilat bileşiğinin (106) sentezi ise 4-floroanilinden başlanarak gerçekleştirilmiştir. Norfloksazin bileşiğinin kloroetanoil klorür ile muamelesi etil 7-(4-(2-kloroasetil)piperazin-1-il)-1-etil-6-floro-4-okso-1,4-dihidrokinolin-3-karboksilat (108) bileşiğini vermiştir. İlk adımda elde edilen heterohalkaları birbirleriyle birleştirmek amacıyla alkilidenamino bileşikleri (101a-h, 102a,b), 106 nolu kinolon ile muamele edilmiş, ancak istenen ürünler elde edilememiştir. Benzer şekilde aynı ara ürünler 108 nolu bileşik ile de reaksiyon vermemiştir. Yeni tiyazolidinon-kinolon hibrit bileşikleri ise 106 nolu kinolonların sırasıyla hidrazin hidrat ile ve uygun alkil izo(tiyo)syanatlar ile muamelesi, ardından halka kapanmasına uğratılması ile elde edilmiştir. Bütün denemeler geleneksel yöntem yanında mikrodalga, ultrasound ışınlandırma teknikleri kullanılarak yapılmış, mikrodalga destekli yöntemin diğer iki yönteme gerek reaksiyon verimi ve gerekse süresi bakımından üstünlük sağladığı görülmüştür. Sentezleri gerçekleştirilen bütün yeni bileşiklerin yapıları FT-IR, NMR, Kütle spektroskopik teknikleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Antibakteriyel özellikleri KTÜ Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'nda Prof. Dr. Ali Osman Kılıç ve ekibi tarafından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to obtain new hybrid compounds where the quinolone ring and the triazole or thiazolidinone ring, which are heterocycles known to have biological activity, are combined in a single molecular structure. In this context, 3-alkyl-4- (alkylideneamino)-1H-1,2,4-triazol-5(4H) -one compounds (101a-h, 102a, b) were first synthesized starting from the appropriate nitriles. The synthesis of ethyl 6-fluoro-4-oxo-1,4-dihydroquinoline-3-carboxylate compound (106) was performed starting from 4-fluoroaniline. The treatment of norfloxazine with chloroethanoyl chloride yielded ethyl 7-(4-(2-chloroacetyl)piperazin-1-yl)-1-ethyl-6-fluoro-4-oxo-1,4-dihydroquinoline-3-carboxylate (108) . However, the desired products could not be obtained from the treatment of triazole compounds (101a-h, 102a, b) with the quinolone 106. Similarly, the same intermediates did not react with compound 108. The new thia(oxa)zolidinone-quinolone hybrid compounds were obtained by treatment of quinolones 106 with hydrazine hydrate and appropriate alkyl iso(thio)cyanates, followed by ring closure of the side chain. All experiments were performed using microwave and ultrasound irradiation techniques in addition to the traditional method, and it was observed that the microwave assisted method was superior to the other two methods in terms of reaction yields and time. The structures of all new compounds synthesized were illuminated using FT-IR, NMR, Mass spectroscopic techniques. Its antibacterial properties were investigated in KTU Faculty of Medicine Microbiology Department by Prof. Ali Osman Kılıç and his Group.