Parotis bezi kitlelerinde ince iğne aspirasyon sitolojisi ve bilgisayarlı tomografininpost-operatif histopatolojik değerlendirme sonuçları ile karşılaştırılması
Comparison of fine needle aspiration cytology and computerized tomography with post-operative histopathological evaluation results in parotis gland masses
- Tez No: 664628
- Danışmanlar: UZMAN İLHAN ÜNLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı, parotis kitlelerinde ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) ve bilgisayarlı tomografinin (BT) postoperatif histopatolojik sonuçlara göre tanısal değerini belirlemektir. Kasım 2004 ile Şubat 2011 tarihleri arasında parotis kitlesi tanısı alan ve parotis cerrahisi geçiren 68 hastanın kayıtları geriye dönük olarak değerlendirildi. Preoperatif İİAB ve BT bulguları postoperatif histopatolojik bulgular ile karşılaştırıldı. Çalışmaya 36 (% 58) kadın ve 26 (% 42) erkek hasta dahil edildi. Hastaların ortalama yaşı 43.9 yıldı. Hem İİAB hem de BT performansları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p = 0,797). Ayrıntılı olarak değerlendirildiğinde, parotis BT'nin (% 81.82) parotis bezindeki bir kitleyi teşhis etme performansı İİAB'den (% 72.73) göreceli olarak daha iyi idi. İİAB'nin sağlıklı olanları tespit etme performansı da (% 94.12) parotis BT'den (% 90.2) daha yüksekti. Parotis kitlesi olan hastalara ameliyat öncesi İİAB ve parotis BT yapılması gerektiğini vurguluyoruz. Bu iki testin birlikte kullanılmasının risk oranını en aza indirebileceği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to determine the diagnostic value of fine needle aspiration biopsy (FNAB) and computed tomography (CT) in parotid masses in the basis of postoperative histopathological results. The records of 68 patients diagnosed with a parotid mass and undergone parotis surgery between November 2004 and February 2011 were evaluated retrospectively. Preoperative FNAB and the CT findings were compared with postoperative histopathological findings. The study included 36 (58%) female and 26 (42%) male patients. The mean age of the patients was 43.9 years. No statistically significant difference was detected with regards to the performances of both FNAB and the CT (p=0.797). When it was evaluated in a detail, the performance of parotid CT(81.82%) to diagnose a mass in parotid gland was relatively better than FNAB (72.73%). The performance of FNAB (94.12%) to detect healthy ones was also greater than parotid CT (90.2%). We emphasize that preoperative FNAB and parotid CT should be performed to the patients with a parotid mass. The use of these two tests together can minimize the risk rate have been proved.