SGA fetüslerde 3. trimester splenik arter doppler ölçümü ve serebroplasental oranın doğum sonu kangazı parametreleri ve neonatal sonuçlar ile ilişkisinin değerlendirilmesi
3. trimester splenic arterial doppler measurement and evaluation of the relationship of cerebroplacental ratio with postpartum bloodgas parameters and neonatal results in SGA fetuses
- Tez No: 664667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUR ÇİFT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışma SGA fetüslerin splenik arter doppler ölçümleri ve serebroplasental oranları ile olumsuz neonatal sonuçlar arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlı yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde 10.Mart.2021 –19.Nisan. 2021 tarihleri arasında doğum yapan 36-41. gebelik haftaları arasındaki 112 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmamız, prospektif kesitsel çalışma olarak dizayn edilmiştir. SGA ve AGA fetüslerin 3. trimesterde splenik arter, MCA ve umblikal arter doppler ölçümleri alınmıştır. Ardından doğum süreçleri izlenmiş, süreçte fetal distres gelişimi, doğum şekli, 1. Ve 5. Dakika APGAR skorları, doğum sonu kordon kangazı parametreleri ve yenidoğan yoğunbakım yatış ihtiyacı ve komplikasyon gelişimi not edilmiştir. İstatistiksel analizler IBM SPSS versiyon 24.0(SPSS Inc,ABD) paket programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study designed for investigate the relationship between SGA fetüses CPR, splenic artery doppler and adverse neonatal outcomes. Materials and Methods: This study performed with 112 pregnant women with SGA and AGA fetuses who gave birth at SBU Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi delivery room in march-april 2021.Gestational age is between 36-41 week. The study designed as a prospective cross sectional study. Both AGA and SGA fetuses doppler ultrasound mesurements were taken in 3. trimester. We measured splenic artery, umblikal artery and MCA artery doppler parameters. The birth process, fetal heart rate trace, need of emergency C-section, 1. and 5. minutes APGAR scores, umblical vein bloodgas parameters and intensive care unit admissions are noted. Statistical analysis was done with IBM SPSS version 24.0 (SPSS Inc, USA) package program.