Geç başlangıçlı ve yapısal gelişme geriliği izlenen fetüslerde doppler ve kardiyak verilerin değerlendirilmesi
Evaluation of doppler and cardiac data in fetuses with late onset and structural growth retardation
  1. Tez No: 645697
  2. Yazar: EZGİ TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ KARÇAALTINCABA
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: FGR ve SGA izlenen fetüsların Doppler parametrelerini ve kardiyak yapısal ve fonksiyonel bulgularını değerlendirmek gebelik sonuçlarını kar ıla tırmaktır. Yöntem: Prospektif kohort çalı ma olarak dizayn edildi. Gazi Üniversitesi Hastanesine takip olan gebeler çalı maya dahil edildi. Gebeler fetal ağırlık, CPR oranı ve uterin arter Doppler verilerine göre gruplara ayrılmı tır. Fetal ağırlığın 3 p altında olduğu ve/veya fetal ağırlığın 3-10 p arasında olup beraberinde CPR 95 p saptandığı grup FGR; fetal ağırlık 3-10 p arasında olup beraberinde CPR ve uterin arter PI değerlerinin normal saptandığı grup SGA ve fetal ağırlığın 10 p üzerine saptandığı kontrol grubu olmak üzere üç gruba ayrıldı. Fetal kardiyak ultrasonografik değerlendirme tüm gebelere 36. gebelik haftasında yapıldı. Bulgular: Çalı maya 73 hasta dahil edildi. Ortalama ya kontrol grubunda 295; SGA grubunda 264 ve FGR grubunda 285 idi (p=0,59).
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the Doppler parameters and cardiac structural and functional findings of fetuses with FGR and SGA. Method: It was designed as a prospective cohort study. Pregnant women who were followed in Perinatology depertment of Gazi University Hospital was included in this study. Pregnant women are divided into three groups according to fetal weight, CPR rate and uterine artery Doppler. Pregnant patients whose fetal weight were below 3 p and / or fetal weight between 3-10 p and CPR 95 p were included in FGR group; and those whose CPR and uterine artery PI values were found to be normal and fetal weight were 3-10 p were included in SGA group. Fetal weight which were above 10 p were included in the control group. Fetal cardiac ultrasonographic Doppler was performed to all pregnant women at 36 weeks of gestation. Results: 73 patients were included in the study. Average age in control group was 295; 264 in the SGA group and 285 in the FGR group respectively (p=0,59).