Düşük doğum ağırlıklı ve fetal gelişme geriliği olan fetüslerde fetal kardiyak fonksiyonun miyokardiyal performans indeksi ölçümüyle değerlendirilmesi
Evaluation of IUGR and SGA fetuses fetal cardiac functions by using myocardial performance index
  1. Tez No: 693528
  2. Yazar: ÇAĞRI ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR KARAASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Delphi konsensusu kriterleri kullanılarak saptanan fetal gelişme geriliği (FGG) tanısı almış, düşük doğum ağırlıklı ve haftasına göre normal büyüme gösteren fetüslerin kardiyak performanslarının miyokardiyal performans indeksi (MPİ) değerlendirilip, gruplar arasındaki farkları incelemek. Materyal ve Metod Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde Mayıs 2021 ve Ekim 2021 tarihleri arasında, polikliniğe başvuran 32. gebelik haftası ve üzerinde gebelik haftası bulunan toplam 157 gebe kadın, Delphi konsensusu göz önünde bulundurularak; 3 persentilin altında 51, 3-10 persentil arasında 56 ve 10 persentil üstünde 50 kişi olacak şekilde gruplara ayrıldı. Çalışma grubuna, çalışmaya katılmayı aydınlatılmış onam sonrası kabul eden kliniğimize dışarıdan sevk edilen veya kendi başvuran hastaların, demografik özellikleri, yaş kilo, boy, vücut kitle indeksi, doğum ve düşük sayıları, doğum şekilleri kayıt altına alındı. Çalışmaya dahil edilen gebe fetüslerinde; tahmini fetal ağırlık (TFA), amniyon sıvı miktarı, umblikal arter (Ua) doppler, orta serebral arter (MCA) doppler ölçümleri yapıldı. Bu hastalarda modifiye MPİ (M-MPİ) yöntemi kullanılarak miyokardiyal perfüzyon değişiklikleri kayıt altına alındı, doğum yapan gebelerin doğum şekilleri, doğum ağırlıkları kaydedildi. Fetal kardiyak hastalığı bulunan fetüsler ve obezite nedeniyle M-MPİ ölçümü yapılamayan hastalar çalışma dışında bırakıldı. Bulgular Araştırmaya FGG tanısı alan 3p altında 51, 3p-10p arasında 56 kişi ve 10p üzerinde 50 kişi toplamda 157 katılımcı dahil edildi. Ölçümleri yapılan kişilerde; >10p grubu, 0.05) farklılık göstermemiştir. >10p grubu, 0.05) farklılık göstermemiştir. >10p grubu, 0.05) farklılık göstermemiştir. 10p grubundan anlamlı (p < 0.05) olarak daha düşüktü. 0.05) farklılık göstermemiştir. 10p grubundan anlamlı (p < 0.05) olarak daha düşüktü. 0.05) farklılık göstermemiştir. >10p grubu, 0.05) farklılık göstermemiştir. >10p grubu, 0.05) farklılık göstermemiştir. >10p grubu, 0.05) farklılık göstermemiştir. >10p grubu, 0.05) farklılık göstermemiştir. >10p grubu, 0.05) farklılık göstermemiştir. 10p grubundan anlamlı (p < 0.05) olarak daha yüksekti. 0.05) farklılık göstermemiştir. 10p grubundan anlamlı (p < 0.05) olarak daha yüksekti. 0.05) farklılık göstermemiştir. 10p grubundan anlamlı (p < 0.05) olarak daha düşüktü. 0.05) farklılık göstermemiştir. 10p grubundan anlamlı (p < 0.05) olarak daha düşüktü. 0.05) farklılık göstermemiştir. >10p grubu, 0.05) farklılık göstermemiştir. 10p grubundan anlamlı (p < 0.05) olarak daha düşüktü. 0.05) farklılık göstermemiştir. Sonuç Kalp, doğum öncesi yaşam sırasında hipoksi, yetersiz beslenme gibi olumsuz etkilere yanıt veren merkezi bir organdır. Fetal kalp fonksiyonunun değerlendirilmesi; FGG'nin tanısında, izlenmesinde veya prognozunda yardımcı olabilir. Aslında kardiyak remodelling ve disfonksiyon, plasental yetmezliğe karşı fetal adaptif mekanizma olarak hem erken hem de geç başlangıçlı FGG'nin merkezi patofizyolojik özellikleri arasında kabul edilmektedir. Ancak fetüsteki kardiyak disfonksiyon büyük ölçüde subkliniktir ve tanımlanması için hassas yöntemler gerekir. Çalışmamızda 10p üzerindeki fetüslerin MPİ'sinin daha önceki bazı çalışmalarda elde edilenlere benzer olduğunu, normal aralıkta olduğunu bulduk. Ek olarak, 3p altındaki FGG fetüslerinin ve 3-10 p FGG fetüslerin M-MPİ'lerinin çoğu 10p üzerindeki fetüslerinkinden daha yüksekti. Bu bulguların, FGG vakalarının çoğunda kardiyak disfonksiyonun meydana gelmesi nedeniyle olabileceği düşünüldü. FGG tanısı almış fetüslerde M-MPİ ölçümlerinin umblikal arter doppler, orta serebral arter doppler akımlarının bozulmalarından önce, amniyon sıvı hacmi azalmasının saptanmasından önce bozulduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Our objective is to evaluate the differences between the groups using the myocardial performance index measurement of fetal growth restricted and appropriate for gestational age (AGA) fetuses, diagnosed with fetal growth retardation determined using Delphi consensus criteria. Materials and Methods A prospective study conducted between May 2021 and November 2021 in Van Yuzuncu Yil University, Department of Obstetrics and Gynecology. Considering the Delphi consensus, a total of 157 pregnant who applied to the outpatient clinic with a gestational week of 32 and above; were divided into groups as 51 women below the 3rd percentile, 56 women between the 3-10th percentile and 50 women above the 10th percentile. Demographic characteristics, age, weight, height, body mass index, number of births and miscarriages, and delivery types were recorded in the study group of the patients who were referred to our clinic or applied on their own, who accepted to participate in the study after informed consent. In pregnant fetuses included in the study; estimated fetal weight, amniotic fluid amount, umbilical artery doppler, middle cerebral artery doppler measurements were made. In these patients, myocardial perfusion changes were recorded using the modified MPI method and delivery types and birth weights of the pregnant women were recorded. Fetuses with fetal cardiac disease and patients whose M-MPI could not be measured due to obesity were excluded from the study. Results A total of 157 participants were included in the study. 51 women under 3p and 56 women between 3p-10p are diagnosed with FGG. 50 of them are above 10p. In the people whose measurements were made; The age of the patients did not differ significantly (p > 0.05) between the >10p group, the 0.05) between the >10p group, the 10p group, the 0.05). EFW value was significantly (p < 0.05) lower in the 10p group. EFW value did not differ significantly (p > 0.05) between the 10p group. The percentile did not differ significantly (p > 0.05) between the 0.05) between >10p group, 0.05) between the >10p group, the 0.05) between the >10p group, the 0.05) between the >10p group, the 0.05) between the >10p group, the 10p group. IVCT value did not differ significantly (p > 0.05) between 10p group. IVRT value did not differ significantly (p > 0.05) between 10p group. The ET value did not differ significantly (p > 0.05) between the 10p group. MPI value did not differ significantly (p > 0.05) between 0.05) between the >10p group, the 10p group. The birth weight value did not differ significantly (p > 0.05) between the