Ürün kayıpları açısından dip zeytin hasadıyla ilgili üretici görüşlerinin belirlenmesi: Foça İlçesi örneği
Determination of producer opinions about the olive is collected from the ground in terms of product losses: The case from Foca district
- Tez No: 664722
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın ana amacı; İzmir ili Foça ilçesinde bulunan zeytin üreticilerinin ürün kayıpları açısından dip zeytin hasadıyla ilgili görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırma, İzmir ili'nin Foça ilçesinde zeytin üretimi yapan ve Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kaydı bulunan işletmecilerin yoğun bulunduğu“Bağarası, Yeni Foça, Kozbeyli, Ilıpınar, Yeniköy, Gerenköy ve Kocamehmetler”mahallelerinde yapılmıştır. Ürün kayıpları açısından dip zeytin hasadıyla ilgili üretici görüşleri üzerinde etkili olan verilerin analizinde 5'li Likert Ölçeği ile kurgulanan yargılardan yararlanılmıştır. Likert tipi soruların güvenirliğinin değerlendirilmesinde Cronbach Alfa (Reliability Analysis) testi kullanılmıştır. İncelenen işletmelerin dip zeytin hasadı üzerinde etkili olan faktörleri ortaya koymak için de Binary Lojistik Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmada zeytin hasadını etkileyen sosyal, ekonomik ve çevresel faktörler ortaya konulmuş ve işletmecilerin ürün kayıpları açısından karşılaştıkları sorunlar belirlenmiştir. Anketlerde 77 farklı Likert tipi sorudan yararlanılmış ve güvenilirlik katsayısı α=0,855 olarak bulunmuştur. Binary Lojistik Regresyon modeli sonuçlarına göre işletmecilerin eğitim düzeyi, örgütlenme durumu, teknik bilgi alması ve mekanik hasat yöntemi uygulamasının dip zeytin hasadı üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Üretimin devamlılığını ve artışının sağlanmasına, zeytin üretiminde ortaya çıkan kayıp miktarının azaltılmasına ve zeytinyağında kalitenin korunmasına yönelik çözüm önerileri de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is determination the olive producers opinions about overripe olive harvest in terms of product losses in Foca district, İzmir province. The research have been carried out in intense olive produced area with olive producers from Foca district, İzmir province and olive producers which registered in Farmer Registration System (FRS) from“Bağarası, Yeni Foça, Kozbeyli, Ilipınar, Yeniköy, Gerenköy and Kocamehmetler”avenues. In the given analysis, which is effective on the producer's opinions about the bottom olive harvest in terms of product losses, the judgments constructed with the 5-point Likert Scale were used. Cronbach's Alpha (Reliability Analysis) test was used to evaluate the reliability of Likert type questions. Binary Logistic Regression Analysis has been used to reveal the factors affecting the bottom olive harvest. In the study have been revealed social, economic and environmental factors effects on the olive harvest and determined product losses problems faced by the producers. In the questionnaires, 77 different Likert type questions were used and the reliability coefficient was found to be α = 0.855. According to the results of the Binary Logistic Regression model, it has been determined that the level of education, organizational status, technical knowledge and the application of mechanical harvesting method were effective on the bottom olive harvest. The continuity and increases of production, reduce losses in olive production and maintain the quality of olive oil solution suggestions are also presented.