Çalışan çocuklarla ilgili yapılan lisansüstü tezlerin incelenmesi
Examination of postgraduate theses on working children
  1. Tez No: 664737
  2. Yazar: SÜREYYA KUTLUBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışan çocuklar sorunu son yıllarda azalmakla beraber hala önemini korumaktadır. Diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de birçok çalışan çocuk bedensel, ruhsal vb. istismar ve tehlikelere maruz kalmaktadır. Çalışan çocukları her türlü ihmal ve istismardan kurtarmak, yasal ve toplumsal açıdan korunmalarını ve geleceğe hazırlanmalarını sağlamak hem toplumun kalkınması hem de insan hakları açısından önemlidir. Çocuk işçiliğinin en temel ve en önemli nedenleri arasında yoksulluk, eğitim yetersizliği, göçler, geleneksel bakış ve ailenin rolünün yanı sıra mevzuattaki eksiklikler ve söz konusu mevzuatın etkin uygulanamaması bulunmaktadır. Türkiye'de çalışan çocuklar ile ilgili hazırlanmış olan lisansüstü tezleri incelemeyi amaçlayan bu çalışma betimsel düzeyde nitel bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Çalışma kapsamında Yükseköğretim Kurulu'na kayıtlı Türkçe yazılmış yüksek lisans ve doktora tezleri incelenmektedir. Verilerin toplanmasında doküman incelemesi, analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmaktadır. İncelenen çalışmalar yapıldığı yıla, lisansüstü düzeye, kullanılan araştırma yöntemi ve modeline, verilerin toplanmasında kullanılan yöntem ve araçlara, veri analiz tekniklerine ve konularına göre incelenmekte olup, bulgular frekans ve yüzde dağılımları verilerek sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although the problem of working children has decreased in recent years, it still maintains its importance. As in other countries, many working children in our country are physically, mentally, etc. It is exposed to abuse and dangers. It is important for both the development of society and human rights to save working children from all kinds of neglect and abuse, to ensure that they are legally and socially protected and prepared for the future. Among the most basic and most important reasons of child labor are poverty, lack of education, migration, traditional perspective and the role of the family, as well as deficiencies in legislation and ineffective implementation of the legislation in question. This study, which aims to examine the graduate theses prepared on children working in Turkey, is designed as a qualitative research at the descriptive level. Within the scope of the study, master's and doctoral theses written in Turkish registered to the Higher Education Council are examined. Document analysis is used for data collection and content analysis method is used for analysis. The investigated studies are analyzed according to the year, graduate level, research method and model used, methods and tools used in data collection, data analysis techniques and subjects, and the findings are presented by giving frequency and percentage distributions.