Gastrik sıvı calprotectin değeri
Gastric fluid calprotectin levels
  1. Tez No: 664738
  2. Yazar: MURAT ÇİKOT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NURAY TURHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Genel Cerrahi, Gastroenterology, General Surgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Kalprotektinin gastrik sıvıda varlığını ispatlayarak, gastrik kanser tanısında gastrik sıvı kalprotektininin kullanılabilirliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntemler: Bu prospektif çalışmaya üst gastrointestinal sistem şikayetleri bulunan 60 hasta dahil edildi. Gastroskopi işlemi esnasında ERCP kanülü ile alınan gastrik sıvı örnekleri -20 derecede 6 ay saklanarak kalprotektin değerleri ölçüldü. Çalışmaya dahil edilen hastalardan doku tanısı amacıyla standart endoskopik biyopsiler alındı. Bulgular: Gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir (p=0,0001). Her üç grup arasında da anlamlı fark olduğu görüldü. Buna göre grup 1 ile grup 2 karşılaştırıldığında p=0,043 olarak, grup 1 ile grup 3 karşılaştırıldığında p=0,001 olarak ve grup 2 ile grup 3 karşılaştırıldığında p=0,0001 olarak tespit edildi. Sonuç: Gastrik sıvıda da mevcut olan kalprotektin, benign-malign ülser ayırıcı tanısında kullanılabilir. Gastrik kanser erken tanısında da kullanılabilirliğini ispatlamak için prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims toprove the presence of calprotectin in gastric fluid, and to evaluate the use of gastric fluid calprotectin in the diagnosis of gastric cancer. Materials and Methods: Included in this prospective study were 60 patients with upper gastrointestinal system complaints. Gastric fluid samples obtained during gastroscopy procedures through an ERCP cannula were stored at -20 degrees centigrade for six months, after which the calprotectin levels were measured. Standard endoscopic biopsies were also taken from the patients included in the study for tissue diagnosis. Results: A statistically significant difference was found between the groups (p=0.0001), with significant differences identified between the three groups. The p values identified in comparisons of group 1 and group 2; group 1 and group 3; and group 2 and group 3 were found to be p=0.043, p=0.001 and p=0.0001. Conclusion: Calprotectin, which is found in the gastric fluid, may be used in the differential diagnosis of benign and malignant ulcers. Prospective studies are needed to support the use of calprotectin in early diagnoses of gastric cancer.