An overview of corporate social responsibility contribution in Turkey GSM industry
Türkiye GSM sektöründe kurumsal sosyal sorumluluğun katkısına genel bakış
  1. Tez No: 664760
  2. Yazar: FİGEN KABALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN TANSEL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de mobil telekomünikasyon endüstrisindeki Kurumsal Sosyal Sorumluluk etkinliklerini ve bunun iş performansı üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Bu amaçla 2015-2020 yılları arasında Türkiye'de faaliyet gösteren 3 GSM şirketinin sürdürülebilirlik raporlarından elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Sosyal etki ve çevresel etki başlıkları altında kategoriler ve alt kategoriler belirlenerek firmaların faaliyetleri skorlanmıştır. İş performansını temsil eden pazar payı, abone başına ortalama gelir ve abone artış oranı değerleri ile şirketlerin mobil altyapı yatırımları için BTK'nın Pazar verileri raporlarından yararlanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler ile korelasyon ve regresyon analizi yöntemleri kullanılarak kavramların arasındaki ilişki incelenmiştir. İçerik analizi sonuçları, Türkiye'de GSM operatörlerinin sosyal sorumluluk alanındaki etkinliklerinin giderek artmakta olduğunu göstermektedir. Özellikle eğitim, gençlere yapılan yatırımlar ve kadınların güçlendirilmesi ile ilgili alanlara odaklanıldığı görülmektedir. İstatistiksel analizlerde, Kurumsal Sosyal Sorumluluk performansı ile iş performansı arasında bir ilişki olmadığı sonucuna varılmıştır. Mobil telekomünikasyon servislerinin ulaştığı yaygınlık ve gelirlerin büyüklüğü gözönüne alındığında, sektörün sosyal sorumluluk etkisinin önemi açıktır. Çalışmanın bulguları, sektör oyuncularının topluma ve çevreye karşı yüksek bir sorumluluk bilincine sahip olduğunu, bunun zorunlulukların ötesinde bir yönetimsel irade ile eyleme dönüştürüldüğünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the Corporate Social Responsibility activities of mobile telecommunications industry in Turkey and its impact on business performance. For this purpose, the data obtained from the sustainability reports of 3 GSM companies operating in Turkey between 2015-2020 were examined using content analysis method. The activities of the companies were scored by determining categories and subcategories under the social impact and environmental impact headings. The market data reports of BTK (regulatory authority) were used for market share, average revenue per subscriber and subscriber growth rate values representing business performance and mobile infrastructure investments of companies. The relationship between the concepts was analyzed using descriptive statistics, correlation and regression analysis methods. Content analysis results indicate that GSM operators' social responsibility practices has been increasing in Turkey. It is found that there is a particular focus on education, investments in youth and women's empowerment. In statistical analysis, it was concluded that there was no relationship between Corporate Social Responsibility (CSR) performance and business performance. While considering the high penetration and huge income of mobile telecommunications services, it's obvious the importance of the industry's social responsibility impact. The findings of the study reveal that the sector players have a high awareness of responsibility towards the society and the environment, and this is turned into action with a managerial willness beyond necessity.