The impact of corporate social responsibility (CSR) projects on consumers' purchasing intentions and attitudes toward brands, a case on ankara, Turkiye.
KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK (KSS) PROJELERİNİN TÜKETİCİLERİN SATIN ALMA NİYETLERİ VE MARKALARA YÖNELİK TUTUMLARI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ, ANKARA, TÜRKİYE ÖRNEĞİ.
  1. Tez No: 880310
  2. Yazar: MARYAM FALAKIMOGHADAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF AKAGÜN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin başkenti Ankara'da kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) projelerinin müşterilerin satın alma niyetleri ve markalara yönelik tutumları üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, konunun amaçları ve araştırma kapsamı dahil olmak üzere konuya genel bir bakış sunulmaktadır. Temel amaç, kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) girişimlerinin tüketicilerin satın alma niyetleri ve markalara yönelik tutumları üzerindeki etkinliğini incelemektir. Ek amaç ise tüketicilerin KSS projelerine katılımı ile cinsiyetleri arasında bir ilişki olup olmadığını değerlendirmektir. İkinci bölüm, kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) projeleri ile tüketicilerin satın alma niyetleri ve markalara yönelik tutumları arasında açık bir ilişki olduğunu kanıtlayan mevcut literatürün bir analizini sunmaktadır. Bu bölüm, Türkiye'deki kurumsal sosyal sorumluluğun (KSS) tarihine genel bir bakış sunmanın yanı sıra geçmişteki bazı başarılı projelerin altını çizmektedir. Üçüncü bölümde, veri toplama süreci, örneklemin özellikleri ve veri analizinde kullanılan istatistiksel araçlara ilişkin ayrıntılar dahil olmak üzere araştırma metodolojisi açıklanmaktadır. Tanımlayıcı araştırma, 15 yaş üstü 386 Ankaralı örneklem üzerinde gerçekleştirilmiştir. 3. Bölüm veri analizine ve bulguların sunumuna odaklanmaktadır. Bu bölüm, araştırma konularını ele almak için kullanılan kodlama sistemleri ve analitik metodolojilere odaklanmaktadır. Sonuçlar, kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) projeleri ile tüketicilerin satın alma niyetleri ve markaya yönelik tutumları arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Araştırmanın beşinci bölümünde, KSS girişimlerinin tüketicilerin satın alma niyetleri ve markalara yönelik tutumları üzerinde olumlu etkisi olduğunu gösteren bulgular sunulmaktadır. Ayrıca çalışma, KSS projelerine ilişkin algılarında kadın ve erkekler arasında gözle görülür bir eşitsizlik olmadığını ortaya koyuyor.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to assess the impact of corporate social responsibility (CSR) projects on customers' intentions to purchase and their attitudes toward brands in Ankara, Turkiye's capital city. The study consists of five chapters. The first chapter provides an overview of the topic, including its objectives and scope of research. The primary goal is to examine the effectiveness of corporate social responsibility (CSR) initiatives on consumers' purchasing intentions and attitudes towards brands. The additional objective is to evaluate whether there is a correlation between consumers' engagement in CSR projects and their gender. The second chapter provides an analysis of existing literature, proving a clear correlation between corporate social responsibility (CSR) projects and consumers' intentions to purchase and attitudes toward brands. This chapter provides an overview of the history of corporate social responsibility (CSR) in Turkiye, as well as highlighting some successful past projects. The third chapter offers an explanation of the research methodology, including details about the process of collecting data, the features of the sample, and the statistical tools used for data analysis. Descriptive research is conducted on a sample of 386 Ankara residents over the age of 15. Chapter 4 focuses on the data analysis and presentation of the findings. The chapter centers on the coding systems and analytical methodologies employed to tackle the research topics. The results indicate a significant and positive relationship between corporate social responsibility (CSR) projects and consumer intentions to make purchases, as well as their attitudes towards a brand. The fifth chapter of the study presents the findings, which indicate that CSR initiatives have a favorable influence on consumers' purchasing intentions and their attitudes towards brands. Additionally, the study reveals that there is no discernible disparity between men and women in their perceptions of CSR projects