Impact of corporate social responsibility on newly graduated job applicants
Kurumsal sosyal sorumluluğun yeni mezun iş adayları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 750115
  2. Yazar: İLAYDA ORBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GENÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kurumsal sosyal sorumluluk (KSS), literatürde artan ilgi gören geniş bir kavramdır. Günümüzün giderek globalleşen dünyasında sosyal ve çevresel konular kuruluşlar için artan bir endişe haline gelmesine rağmen, iş adaylarının KSS'ye bakış açısına ilişkin çok az sayıda çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada, bahsedilen dikkat kıtlığına odaklanmak üzere senaryo tabanlı çevrimiçi anket kullanılmıştır. Analiz, Türkiye'den 106 yeni mezun iş adayının anket aracılığıyla sağladığı kullanılabilir veriler üzerinden yürütülmüştür. Araştırmada modifiye edilmiş kartopu örneklemesi yaklaşımı uygulanmıştır. Katılımcılar, senaryoda verilen hayali organizasyona yönelik KSS algılarını, iş arama niyetlerini ve örgütsel çekicilik düzeylerini derecelendirmişlerdir. Bulgular, yeni mezun iş adaylarının KSS'yi olumlu bulduğunu ve KSS aktivitelerine önem veren kuruluşların temsil ettiği değerleri beğendiğini göstermektedir. Bulgular ayrıca, yeni mezun iş adaylarının böyle bir kuruluşla iş görüşmesi yapmak için oldukça istekli olduklarını ortaya koymuştur. Ayrıca, önceki çalışmaların da gösterdiği gibi, yeni mezun kadın iş adayları KSS'yi yeni mezun erkek iş adaylarından daha ilgi çekici bulmaktadır. Benzer şekilde, teknik olmayan bölümlerden mezun olan adaylar, teknik departmanlardan mezun olanlara göre KSS'ye daha olumlu yanıt vermiştir. Son olarak, teknik olmayan iş adaylarının, KSS aktivitelerine önem veren bir şirkette çalışmak için teknik iş adaylarına göre daha fazla çaba gösterecekleri fark edilmiştir. Bu araştırma, yeni mezun iş adaylarının KSS ile ilgili görüşlerine genel bir bakış sağlamakta ve literatürün gelişmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Corporate social responsibility (CSR) is a broad concept that has received increased attention in the literature. In today's increasingly globalized world, social and environmental issues have become a growing concern for organizations, though few studies exist concerning job applicants' engagement with CSR. This study uses a scenario-based online survey to focus on this scarcity of attention. The analysis is based on a sample of 106 newly graduated job applicants from Turkey that provided usable data for the study. A modified snowball sampling approach is conducted for the survey. The respondents rated their perceptions of CSR, job pursuit intentions, and level of attraction towards the fictitious organization given in the scenario. Findings indicate that newly graduated job applicants acknowledge CSR positively and like the values represented by organizations that engage in CSR. The findings also revealed that newly graduated job applicants are significantly inclined to have a job interview with such an organization. Moreover, previous studies demonstrate that female job applicants find CSR more engaging than male applicants. Similarly, job applicants who graduated from non-technical departments have responded more positively to CSR than applicants from technical departments. Finally, it is noticed that non-technical job applicants will make more effort than technical job applicants to work in a company that engages in CSR. This research provides an overview of newly graduated job applicants' opinions regarding CSR and contributes to the development of the literature.