Nusret Köymen'in eğitim görüşü
Education view of Nusret Koymen
- Tez No: 664762
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN ZABUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Araştırmada Cumhuriyet dönemi öncesi eğitim anlayışıyla Nusret Köymen'in Cumhuriyet dönemi eğitim anlayışı sosyal, kültürel, siyasal ve ekonomik yönlerden karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Literatür tarama, doküman incelemeye dayalı yapılan bu araştırmanın verileri, Köymen'in eserleri çerçevesinde nitel veri analizi yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, Türk eğitim tarihinde özellikle de Cumhuriyet dönemi eğitim düşüncesinin oluşumunda Köymen'in ifade ettiği“demokrasi, halk eğitimi, köycülük, çağdaşlaşma, kalkınma”gibi kavramların önemine“Demokrasiyi Kurtaralım Demokrasiyi Kurtaracak Halk Eğitimidir”,“Büyük Aydınlığa Doğru”,“Cemiyet Teşkilatlanmasında Köy ve Şehir Yahut Devletçiliğin Esasları”,“Meksika'da Köycülük”,“Türk Köyünü Yükseltme Çareleri”vb. eserlerinde dikkat çekilmiştir. Köymen'in eğitim düşüncesinin bütün olarak oluşumunda Atatürk'ün önemli bir yeri vardır. Araştırmada Köymen'in eğitim fikrini oluştururken özellikle Atatürk'ün Atatürkçü düşünce yapısının temelini oluşturan“demokrasi, halk eğitimi”gibi önemli kavramlardan yararlandığı ve eğitim düşüncesine bu bağlamda yön verdiği üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the study, Nusret Köymen's understanding of education in the Republican period was analyzed comparatively in terms of social, cultural, political and economic aspects. The data of this research, which is based on literature review and document review, were obtained by using qualitative data analysis method within the framework of Köymen's work of art. As a result of the research,“Let's Save Democracy is Public Education that Will Save Democracy”,“Towards Great Brightness”,“Principles of Village and City or Statism in Organization of Society”,“Remedy in Mexico”,“Remedies for Upgrading the Turkish Village”etc. work of arts have drawn attention to the importance of concepts such as“democracy, public education, peasantry, modernization and development”expressed by Köymen in the history of Turkish education, especially in the formation of the Republican education thought. Atatürk has an important place in the formation of Köymen's educational thought as a whole. In the research, it is emphasized that while establishing the education idea of Köymen, especially Atatürk, he benefited from important concepts such as“democracy and public education”, which form the basis of Atatürk's mindset, and that he directs education thought in this context.