Üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı, yalnızlık düzeyi ve sürekli öfke arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between internet addiction, loneliness level and anger in university students
- Tez No: 664776
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZİHNİ SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın konusu üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı, yalnızlık düzeyi ve sürekli öfke arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu çalışmada üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı belirlenecek, internet bağımlılığı, yalnızlık ve öfke arasında bir ilişki olup olmadığı ölçülmeye çalışılacaktır. Tezin amacı; elde edilen veriler ışığında üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı, yalnızlık ve öfke arasından anlamlı bir ilişkinin olup olmadığını yordamaktır. Bu amaç doğrultusunda İstanbul ilinde ikamet eden 153 Üniversite öğrencisi ile anket uygulaması yapılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda üniversite öğrencilerinin internet bağımlılığı düzeyleri arttıkça sürekli öfke düzeylerinin de arttığı, internet bağımlılığı düzeyleri arttıkça yalnızlık düzeylerinin ise azaldığı, sürekli öfke düzeyleri arttıkça yalnızlık düzeylerinin ise azaldığı belirlenmiştir. Buna ek olarak İki günde bir internet kullanan üniversite öğrencilerinin yalnızlık düzeyinin daha yüksek olduğu ve üç günde bir ve daha az internet kullanan üniversite öğrencilerinin yalnızlık düzeyinin en düşük olduğu, üniversite öğrencilerinin yalnızlık düzeylerini etkilerken sürekli öfke, öfke dışa, öfke içe, öfke kontrol ve internet bağımlılığı düzeylerini etkilemediği, üniversite öğrencilerinin sürekli öfke ve öfke dışa düzeylerini etkilerken öke içe, öfke kontrol, internet bağımlılığı ve yalnızlık düzeylerini etkilemediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the examination of the relationship between internet addiction, loneliness level and anger in university students. In the study, internet addiction will be identified amongst university students, and it will be tried to determine whether there is a relationship between internet addiction, loneliness and anger. The aim of the dissertation is to predict whether there is a significant relationship between internet addiction, loneliness, and anger among university students considering the data obtained. In accordance with this purpose, a questionnaire application was conducted with 153 university students who reside in Istanbul. According to the research results, the increase in university students' internet addiction level, increases their state trait anger level, and loneliness levels decrease as internet addiction levels increase, and as state trait anger levels increase, the loneliness levels decrease. In addition, it was determined that university students who use the internet every two days have higher loneliness and university students who use the internet every three days and less have the lowest level of loneliness. While the loneliness levels of university students are affected, their anger, anger-out, anger-in, anger control and internet addiction levels are not affected. It has been determined that the level of state trait anger and anger control, internet addiction and loneliness are not affected while their state trait anger and anger-out levels are constantly affected.