Üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı, yalnızlık ve iletişim becerileri ilişkisinin incelenmesi
The investigation of relationship between internet addiction, loneliness and communication skills in university student
- Tez No: 702493
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı, yalnızlık ve iletişim becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemi, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Mersin Üniversitesi'nin çeşitli fakültelerinde öğrenim görmekte olan 648'i kadın, 352'si erkek toplam 1000 lisans öğrencisinden oluşmaktadır. Çalışmada veri toplama için Young İnternet Bağımlılığı Testi Kısa Formu, UCLA Yalnızlık Ölçeği, İletişim Becerileri Değerlendirme Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre internet bağımlılığı ile yalnızlık ve iletişim becerileri arasında anlamlı ilişkiler olduğu görülmektedir. Regresyon sonuçlarına göre bağımsız değişkenler yalnızlık ve iletişim becerilerinin internet bağımlılığını anlamlı şekilde yordadığı görülmüştür. Yapılan t-testi sonuçlarına göre internet bağımlılığı, yalnızlık ve iletişim becerilerinde kadın ve erkekler arasında anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Elde edilen Kruskal-Wallis sonuçlarına göre internet bağımlılığı ile yalnızlığın sınıf düzeyi değişkenine göre anlamlı farklılaştığı görülürken iletişim becerilerinin anlamlı farklılaşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between internet addiction, loneliness and communication skills in university students. The sample of the research consists of 1000 undergraduate students, 648 of whom are female and 352 are male, studying at various faculties of Mersin University in the 2018-2019 academic year. Young Internet Addiction Test Short Form, UCLA Loneliness Scale, Communication Skills Assessment Scale and Personal Information Form were used for data collection in the study. The data obtained within the scope of the research were analyzed using the statistic package program. According to the findings, there are significant relationships between internet addiction, loneliness and communication skills. According to the another findings, there were significant relationships internet addiction between loneliness and communication skills. According to the t-test results, it was found that there was a significant difference between men and women in internet addiction, loneliness and communication skills. According to the Kruskal-Wallis results, it was observed that internet addiction and loneliness differed significantly according to the class level, while communication skills did not differ significantly.