Üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı yalnızlık ve ilişkili faktörler
Internet addiction, loneliness and related factors in university students
- Tez No: 624800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ADANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma kesitsel tipte olup, üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı, yalnızlık düzeyleri ve ilişkili faktörleri belirlemek amacıyla planlanmıştır. Araştırmanın evreni üniversitede 2018-2019 yılında örgün öğrenim gören 51 835 lisans ve ön lisans öğrencisinden oluşmuştur. Örneklem büyüklüğü G-Power programı kullanılarak etki boyu büyüklüğü 0, 10, güç 0, 80, alpha 0, 05 olarak kabul edilerek yapılan hesaplamada 1643 olarak belirlenmiştir. Örneklemde öğrenciler sınıf ve bölümlerinden her tabakayı temsil edecek şekilde rastlantısal şekilde seçilmiştir. Anket uygulaması sınıf ortamında, öz bildirim yoluyla yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak 21 sorudan oluşan sosyodemografik özellikleri içeren anket formu, Young İnternet Bağımlılık Ölçeği, Ucla Yalnızlık Ölçeği (UCLA_LS) kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 21. 0 programında, bilgisayar ortamında değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, normal dağılım gösteren değişkenlerde; Student t test, OneWay ANOVA, korelasyon analizi, normal dağılım göstermeyen iki bağımsız grup arasındaki istatistiksel anlamlılıklarda Mann Whitney U, üç bağımsız grup arasında Kruskall Wallis testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki pearson korelasyon testi ile değerlendirilmiştir. Araştırmada erkek öğrencilerin internet bağımlılığı düzeyleri yüksek; kız öğrencilerin yalnızlık düzeyleri yüksektir. Annesi ilkokul ve altı eğitimli olanların yalnızlık düzeyleri ortaokul ve üstü eğitimli olanlara göre düşüktür. Geliri giderine denk olanların internet bağımlılığı ve yalnızlık düzeyleri düşüktür. Öğrencilerden sigara, alkol, ilaç bağımlılığı ve tanılı hastalığı olanların internet bağımlılığı düzeyleri yüksek; tanılı hastalığı olanların yalnızlık düzeyleri yüksektir. Eğlence amaçlı internet kullananların internet bağımlılığı düzeyi yüksek; bilgi, iletişim, eğitim, ticaret amaçlı internet kullananların düşüktür. Öğrencilerin yaş, internetle tanışma yaşı arttıkça internet bağımlılığı ve yalnızlık düzeyleri azalmakta; internete girme sıklığı, günde internette geçirilen zaman, internet kullanım yılı arttıkça internet bağımlılığı düzeyi artmakta, internet bağımlılığı düzeyi arttıkça yalnızlık düzeyi artmaktadır. Bu sonuçlar doğrultusunda benzer çalışmaların farklı gruplarda yapılması; özellikle gençlerin internet bağımlılığı ve yalnızlık konularında farkındalık çalışmalarına dahil edilmesi, gençleri korumaya yönelik tedbirlerin alınması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study is a cross-sectional study designed to determine internet addiction, loneliness levels and related factors among university students. The population of the study consisted of 51 835 undergraduate students studying at a university in 2018-2019. Sample size was determined as 1643 in calculation as sumed as effect size 0, 10, power level 0, 80, alpha level 0, 05 with G-Power programme. The students in the sample were randomly selected to represent each of the classes, departments they study. Survey was conducted in classroom and under observation. In this study, 21-question survey including sociodemographic characteristic, Young's Internet Addiction Scale (IAS), Ucla Loneliness Scale (UCLA_LS) were used as data collection tools. The data collected were evaluated in SPSS 21. 0 programme and in computer-based systems. In the evaluation of the data; descriptive statistics and in variables showing normal distribution; Student's t-test, OneWay ANOVA, correlation analysis, Mann Whitney U test for statistical significance between two independent groups that are not normally distributed, Kruskall Wallis test for three independent groups were used. Pearson correlation test was used to evaluate the relationship between the variables. Male students who participated in the research have high levels of internet addiction; female students' loneliness levels are high. The level of loneliness of those whose mothers have primary and lower education is lower than those who have secondary and higher education. The level of internet addiction and loneliness of those whose in come is equivalent to expenditure is low. While students who have smoking, alcohol, drug addiction and diagnosed disease have high levels of internet addiction; loneliness levels of those who have diagnosed disease are high. Besides, while those whouse the internet for fun are high level of internet addiction, those who use the internet for information, communication, education and commerce are low. As long as the age of the students and the age of meeting with the internet increased, the levels of internet addiction and loneliness decrease. On the other hand, as long as the frequency of internet access, the time spent on internet per day and the number of years used internet increase, the level of internet addiction increases. Based on these results, similar studies should be conducted indifferent groups, inparticular, it can be suggested that Young people should be included in the awareness studies on internet addiction and loneliness and measures should be taken to protect young people.