Şanlıurfa yöresinde at yetiştiriciliği yapan işletmelerde kullanılan yemlerin besin madde içeriği bakımından incelenmesi
Analysis of feed used in horse breeding enterprises in Şanliurfa region in terms of nutrient content
- Tez No: 664794
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYFER BOZKURT KİRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde bulunan farklı at çiftliklerinden at beslemesinde kullanılan en popüler kaba yemler olan, buğday samanı, yulaf, arpa ezmesi, mısır fleksi, yonca kuru otu ve çayır kuru otu ve toplanıp besin madde içeriği bakımından incelenmiştir. Arpa ezmesinin KM, HK, HP, HY, NDF ve ADF düzeyleri (%), sırasıyla; 90.61-91.82; 2.64-2.90; 9.11-10.65; 2.05-2.79; 20.64-22.17; 6.71-7.12 değerleri arasında tespit edilmiştir. Yulafın KM, HK, HP, HY, NDF ve ADF düzeyleri ise (%), sırasıyla 90.78-91.36;2.51-3.36; 8.64-10.86; 5.43-6.77;38.55-43.16;17.37-18.60 değerleri arasında tespit edilmiştir. Üç ayrı işletmeden alınan Yonca kuru otunun KM, HK, HP, HY, NDF ve ADF düzeyleri ise (%), sırasıyla 87.45-91.88;7.17-9.22;16.40-18.28;3.20-3.51;40.79-47.19;39.30-41.49 değerleri arasındadır. Farklı işletmelerden alınan çayır kuru otunun KM, HK, HP, HY, NDF ve ADF düzeyleri ise (%), sırasıyla 89.45-92.17;6.01-7.89;8.06-9.86;2.27-2.46-52.40-56.65;32.18-34.93 olarak elde edilmiştir. Üç farklı at çiftliklerinden temin edilen buğday samanının KM, HK, HP, HY, NDF ve ADF düzeyleri ise (%),sırasıyla 89.65-91.35;7.30-8.77;3.28-3.83;0.30-0.39;73.96-79.04;50.45-55.34 arasında bulunmuştur. Farklı yetiştiricilerden temin edilen mısır fleksinin kimyasal kompozisyonu Çizelge 4.6'da gösterilmiştir. Mısır fleksinin KM, HK, HP, HY, NDF ve ADF düzeyleri ise (%),sırasıyla 82.95-84.82;1.45-1.92;7.11-8.44;3.97-4.32;11.07-13.44;4.45-4.70 değerleri arasındadır. Yapılan istatistiki analiz sonucunda atlara verilen arpa, yulaf, yonca kuru otu, çayır kuru otu, buğday samanı ve mısır fleksinde besin madde içerikleri bakımından önemli farklılıklar bulunmuştur. Belirlenen bu önemli farklılıkların analizde kullanılan yemlerin farklı kaynaklardan temin edilmiş olması, farklı zamanlarda hasat edilmesinden, hasat edildiği yerin toprak yapısından ve tazelik bakımından kaynaklanabileceği düşünülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: At besleme, yonca kuru otu, mısır fleksi, buğday samanı, arpa ezmesi, yulaf, çayır kuru otu
Özet (Çeviri)
In this study, alfalfa hay, oats, barley paste, corn flex, dry meadow grass and wheat straws, which are the most popular roughages in the feed from different horse farms in the Suruç district of Şanlıurfa, were collected and examined in nutrients. HY, NDF and ADF levels (%), rows; 90.61-91.82; 2.64-2.90; 9.11-10.65; 2.05-2.79; 20.64-22.17; KM, HK, HP, HY, NDF and ADF levels of oats (%), respectively, 90.78-91.36; 2.51-3.36; 8.64-10.86; 5.43-6.77; 38.55-43.16; It was determined between 17.37-18.60 balls. KM, HK, HP, HY, NDF and ADF levels of alfalfa hay collected from three separate farms (%) were lower 87.45-91.88; 7.17-9.22; 16.40-18.28; 3.20-3.51; 40.79-47.19; 39.30-41.49 KM, HK, HP, HY, NDF and ADF levels of dry meadow grass collected from different farms (%) were 89.45-92.17, respectively; 6.01-7.89; 8.06-9.86; 2.27-2.46-52.40-56.65; As 32.18-34.93. The KM, HK, HP, HY, NDF and ADF levels of wheat straw collected from three different farms (%) were first 89.65-91.35; 7.30-8.77; 3.28-3.83; 0.30-0.39; 73.96-79.04; Between 50.45-55.34. The chemical composition of corn flex, collected from different growers, is in Table 4.6. KM, HK, HP, HY, NDF and ADF levels of corn flexure (%), first 82.95-.82; 1.45-1.92; 7.11-8.44; 3.97-4.32; 11.07-13.44; According to the statistical analysis performed, differences were found in barley, oats, alfalfa hay, dry meadow grass, wheat straw and corn flexes given to horses. is thought to be due to the soil structure and freshness of the place where it was harvested. KEY WORDS: Horse Feeding, Alfalfa Hay, Oats, Barley Paste, Corne Flex, Dry Meadow Grass, Wheat Straws