Siyasal, sosyal ve ekonomik yönleriyle Erbaa 1925–1950
Erbaa with its political, social and economic aspects, 1925-1950
  1. Tez No: 664795
  2. Yazar: SÜLEYMAN TEMİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMET TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
XIX. Yüzyılın son çeyreğine kadar Sivas Vilayeti 'ne bağlı bir kaza olarak idare edilen Erbaa, Tokat'ın 12 Ocak 1880 tarihinde sancak statüsüne çıkartılması ile Amasya Sancağı'ndan ayrılmış ve Tokat Sancağı'na bağlanmıştır. Ardı ardına geçirdiği üç büyük deprem neticesinde“Aşağı Köy”olarak da adlandırılan Erek, yerle bir olmuş ve şehir 15 Nisan 1944 tarihinde Ardıçlık mevkii denilen bugünkü konumuna taşınmıştır. İkinci Dünya Savaşı'nın, devletin ekonomisine getirdiği ağır yükler nedeniyle bu taşınma işlemi beklenildiğinden daha yavaş olmuş, şehir ancak on yılı aşkın bir süre sonra şehir görüntüsü alabilmiştir. Yeni kurulan Erbaa'nın, kamu ihtiyaçları hızlı bir şekilde karşılanmaya çalışılmış altyapı, elektrik, su, kaldırım gibi bayındırlık hizmetleri kurulmaya gayret edilmiştir. Bu süreci hızlandırması bakımından, Erbaa'nın sahip olduğu kaliteli tütün, şehrin ekonomik olarak yeniden canlanmasına sebep olan en önemli faktörlerden birisi olmuştur. Merkez Kasaba, Karayaka, Kozlu, Doğanyurt gibi nahiyeleri bünyesinde barındıran Erbaa yıkıntılarından yeniden kurulmuştur. Bu sayede çalışmamızda Cumhuriyet Dönemini esas almak suretiyle, bir Anadolu kazasının kuruluş ve gelişme süreci sosyal bilimlerin farklı araştırma sahaları esas alınarak değerlendirilmeye tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Erbaa been administred by the province of Sivas. Tokat has been a starboard on 12 January 1880. Erbaa separated from Amasya and connected to Tokat. As a result of devastating earthquakes, Erbaa has undergone successive“lower village”also referred to as Erek was destroyed and Erbaa was moved to its present location called Ardıçlık position on 15 April 1944. Erbaa suffered enormously due to earthquakes. Second World War brought heavy boards of the State's economy. Therefore, it has been moving slower than anticipated. Urban view of the city could receive after a period of ten years. The newly established Erbaa's public needs were too much and all purpose. Erbaa's qualty tobacco are one of the most important factors that city lead to economic revival. There are four sub-district due to Erbaa, the center of town, Karayaka, Kozlu and Doğanyurt. This thesis examining the ruins of the town reestablished. Erbaa has made significant improvements in the development process of installation and closely examining an Anatolian town.