Maksilla posterior bölgede alveolar kemik yıkım paterninin dental volumetrik tomografi ile değerlendirilmesi
Maksilla posterior bölgede alvelar kemik yıkım paterninin dental volumetrik tomografi ile değerlendirilmesi
- Tez No: 664800
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ NAMDAR PEKİNER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Kemik morfolojisinin doğru bir şekilde değerlendirilmesi periodontal hastalıkların tanı, tedavi planlaması ve prognozu için gereklidir. Periodontolojide temel tanı araçları klinik muayene ve intraoral radyografidir. Ancak günümüzde geliştirilen dental volumetrik tomografi (DVT), periodontal yapıların yüksek kontrastlı 3 boyutlu görüntüsünü sağlayarak başarılı periodontal tedavi için gerekli olan kesin tanı ve tedavi seçeneklerinin belirlenmesinde yardımcı olmaktadır. Bu çalışmanın amacı maksilla posterior bölgede alveoler kemik yıkım paterninin dental volumetrik tomografi ile değerlendirilmesi ve bu paternin yaş ve cinsiyete göre karşılaştırılarak değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışma grubunu arşivdeki 20 yaş ve üzeri 180 erkek, 181 kadın olmak üzere 361 hastanın dental volumetrik tomografi (DVT) görüntü kayıtları oluşturmaktadır. Çalışma protokolüne uygun DVT görüntüleri üzerinde maksiller sağ ve sol 1. ve 2. molar dişlerin alveolar kret morfolojisi, dört yüzeyde (mezial, distal, bukkal ve palatinal), yatay veya dikey defekt (bir duvarlı, iki duvarlı, üç duvarlı veya kombine kemik defekti) varlığı sınıflandırılmıştır. Diğer yandan dişlerin interdental bölgesinde kemik krater defekleri tanımlanmış, bukkal ve palatinal alveolar kemikte dehissens ve fenestrasyon saptanmıştır. Bunlardan furkasyon tutulumları (hiçbiri, Sınıf I-II veya III) ve kombine periodontal-endodontal lezyon (CPEL) başka bir kategoride değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamız, yaşları 20 ile 63 arası değişmekte olan 361 hasta ve 1444 maksillar molar diş üzerinde yapılmış olup, olguların %49.9'u erkek, %50.1'i kadın, yaş ortalaması yaklaşık olarak 34.11±9.71'dir. Olguların %11.5'inde 1 duvarlı, %15.9'unda 2 duvarlı, %12'sinde 3 duvarlı, %35'inde kombine, %60.2'sinde mezial, x %60.7'sinde distal, %51.4'ünde bukkal ve %46.5'inde palatinal horizontal yıkım, %0.5'inde 2 duvarlı, %0.6'sında 3 duvarlı, %0.3'ünde kombine, %1.2'sinde mezial, %1'inde distal, %0.9'unda bukkal ve %0.6'sında ise palatinal vertikal yıkım bulgulanmıştır. Tüm olguların %38.5'inde krater saptanırken, %93.8'inde hiç furkasyon tutulumu saptanmamıştır. Olguların %97.9'unda ise dehissens saptanmamışken, olguların %4.3'ünde CPEL izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Accurate assessment of bone morphology is essential for the diagnosis, treatment and prognosis of periodontal diseases. The main diagnostic tool in periodontology are clinical examination and intraoral radiography. However, cone beam computer tomography (CBCT) which is developed today, provides a highcontrast three-dimensional (3D) image of periodontal structures and helps to determine the definitive diagnosis and treatment options in successful periodontal treatment. The aim of this study is to evaluate alveolar bone destruction pattern with cone beam computer tomoghraphy in the posterior region of maxilla. Material and Method: The study group consisted of cone beam computer tomography image records of 361 patients, 180 males and 181 females, aged 20 years and over. In this study, alveolar crest morphology in maxillary right and left first and second molar teeth on archival images was classified as a horizontal or vertical defect (one wall, two walls, three walls and combined bone defect) on four surfaces (mesial, distal, buccal and palatinal). On the other hand, bone crater defects were defined in the interdental region of the teeth, and buccal and palatinalalveolar bone opening and fenestration were detected. Furcation involvements and combined periodontal-endodontal lesions (CPEL) were placed in another category. Results: Our study was performed on 361 cases and 1444 teeth, ranging in age from 20 to 63, 49.9% of the cases were male and 50.1% were female. The average age of the patients included in our study is approximately 34.11±9.71. For all cases, 11.5% 1-walled, 15.9% 2-walled, 12% 3-walled, 35% combined, 60.2% mesial, 60.7% 2 distal, 51.4% buccal and 46.5% palatinal horizontal destruction, 0.5% 2-walled, 0.6% 3-walled, 0.3% combined, 1.2% mesial, 1% distal, 0.9% buccal and 0.6% palatinal vertical destruction has been detected. Crater was detected in 38.5% of all cases, while no furcation involvement was detected in 93.8%. While no dehiscence was detected in 97.9% of the cases, CPEL was observed in 4.3% of the cases.