Seismic base isolation in reinforce concretestructure
Betonarme Yapılarda Sismik Zemin Yalıtımı
- Tez No: 664824
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DIA EDDIN NASSANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Zemin yalıtımı, deprem riski bulunan alanlardaki yapılar için en çok kabul gören sismik koruma sistemidir. Zemin yalıtım sistemi, yapıyı temelinden ayırır ve yapının öncelikle üst kısma göre hareket etmesini sağlar. Bu çalışmanın amacı, zemin kesmesi kuvvetini ve deprem yer eksitasyonundan kaynaklanan kat ötelenmesini azaltmak için binanın üstyapısına yerleştirilen temel seviyesindeki zemin yalıtımı aletiyle uygulama yapmaktır. Ve daha sonra da sabit zemin durumuyla yalıtılmış zemin durumları arasındaki farklı performanslar karşılaştırılmıştır. Statik eşdeğer yanal kuvvet analizi, tepki spektrumu ve geçmiş zaman analizi sabit zeminli ve yalıtılmış zeminli yapılarda kullanılmıştır. Bu çalışmada IBC2006 sismik yalıtımlı yapılar kodunun bölümleriyle alakalı olan kısmındaki referanslar kullanılmıştır. Bu çalışmada belirtilen kodlar elastomerik rulman örneklerinin tasarımı için kullanılmıştır. Ayrıca, zemin hareketi boyunca üstyapıda oluşan içsel kuvvetler belirlenmiştir ve kodlar tarafından 'ölçüm faktörleri' konseptine karşı belirlenen farklı yaklaşımlar bu açıdan karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Base isolation is one of the most widely accepted seismic protection systems used in building in earthquake prone areas. The base isolation system separates the structure from its foundation and primarily moves it relative to that of the upper structure. The aim of this study is to reduce the base shear and story drifts due to earthquake ground excitation, applied to the superstructure of the building by installing base isolation devices at the foundation level and then to compare the different performances between the fixed base condition and base-isolated condition .The static equivalent lateral force of analysis, response spectrum and time history analysis and used on both of fixed base and base isolated buildings The key references that are used in this study are the related chapters of IBC2006 code for seismic isolated structures. In this work, this code is used for the design examples of elastomeric bearings. Furthermore, the internal forces develop in the superstructure during a ground motion is determined; and the different approaches defined by the codes towards the 'scaling factor' concept is compared in this perspective.