Effects of sio2 and al2o3 nanoparticles on the filtration, rheological and physicochemical properties of drilling fluid
Sıo2 ve al2o3 nanoparçacıkların sondaj sıvısının filtrasyon, reolojik ve fizikokimyasal özellikleri üzerindeki etkileri
- Tez No: 664834
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. HAKAN KAYGUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Makine Mühendisliği, Chemistry, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Nanopartiküllerin su bazlı çamur için reolojik davranışı ve filtrasyon özelliklerini geliştirebileceğini bildiren birçok çalışma vardır. Deneyde silikon oksit ve alüminyum oksit dahil olmak üzere farklı nanopartiküller kullanıldı ve bunlar üç konsantrasyonda değerlendirildi. Ek olarak, su bazlı bir çamur (WBM) formülasyonunun özelliklerini optimize etmek için bir biyopolimer (ksantan zamkı) / nanopartikül (Al2O3 ve SiO2) karışımı kullanan yeni sıvıların geliştirilmesi ve karşılaştırılması. Bu araştırmada temel amaç, Al2O3 ve SiO2 nanopartikül miktarını değiştirmenin düşük sıcaklıkta 30 oC ve düşük basınçta 150 psi (LPLT) WBM'nin reolojik özellikleri ve filtrasyon hızı üzerindeki etkisini karşılaştırmaktır. Nano sondaj sıvıları daha yüksek akma noktası, plastik viskozite ve görünür viskozite göstermiştir. Ayrıca alüminyum oksit ile 10 saniye jel azaltılırken, silikon oksit ile artırılmıştır. Sondaj çamurlarının reolojik özelliklerini ölçmek için bir viskometre (model 3500) kullanıldı. Filtrasyon işlemi Fan yüksek basınçlı yüksek sıcaklık statik filtre presi ile yapılmıştır. Delik temizleme ve filtreleme hızı açısından, uygun şekilde tasarlanmış nano akışkanlar, geleneksel su bazlı çamurlardan daha etkili performans gösterdi.
Özet (Çeviri)
There are many studies which reported the nanoparticles could develop the rheological behavior and the properties of filtration for water-based mud. Different types of nanoparticles were used in the experiment including silicon oxide and aluminum oxide, which were evaluated at three concentrations. In addition, the development and comparison of a new fluids utilizing a biopolymer (xanthan gum)/nanoparticle (Al2O3 and SiO2) mix to optimize the properties of a water-based mud (WBM) formulation. In this research, the main objective is to compare the influence of changing the amount of Al2O3 and SiO2 nanoparticle on the rheological properties and filtration rate of WBM at low-temperature 30 oC and low pressure 150 psi (LPLT). The nano drilling fluids showed higher yield point, plastic viscosity, and apparent viscosity. In addition, 10 seconds gel was decreased by aluminum oxide while, it was increased by silicon oxide. A viscometer (model 3500) was used to measure the rheological properties of drilling muds. Filtration process was conducted with Fan high-pressure high-temperature static filter press. In terms of hole cleaning and filtration rate, properly engineered nanofluids showed more effective performance than conventional water-based muds