Obez bireylerde periferik kan mononükleer hücre telomeraz aktivitesi ile makrofaj migrasyon inhibitör faktör (MIf)'deki değişimlerin diğer inflamatuar belirteçlerle ilişkisi
The relationship of changes in peripheral blood mononuclear cell telomerase activity and macrophage migration inhibitory factor (MIF) with other ninflammatory markers in obese individuals
  1. Tez No: 664851
  2. Yazar: SÜMEYYE RAMAZANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ BAYIROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tarih boyunca, obezite yüksek sosyoekonomik statü ile ilişkili bir durum olarak kabul edilmiştir. 20. yüzyılın başlarında gelişmiş ülkelerde, obezite bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Çalışmamızda obez bireylerde MIF konsantrasyonu ile telomeraz aktivitesi arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Çalışmaya Beden Kütle İndeksi (BKİ) 25'in üzerinde olan 62 birey ile obez olmayan 20 birey kontrol olarak dahil edildi. Araştırmaya alınan bireylerde plazma MIF, P53, TNF-α, düzeyleri ELISA Kitleri ile incelendi. Kan örneklerinden izole edilen mononükleer hücrelerdeki telomeraz aktivitesi PCR kullanılarak tespit edildi. Plazma MIF (obez grubu= 173.64 pg/mL, kontrol grubu= 39.5 pg/mL, p=0.005), ve p53 (obez grubu= 13.37 U/mL, kontrol grubu= 0.85 U/mL, p=0.001), seviyeleri obez bireylerde anlamlı düzeydi yüksek saptandı. Gruplar arasında TNF-α düzeyleri yönünden ise anlamlı fark saptanmadı, (obez grubu= 19.98 pg/mL, kontrol grubu= 20.48 pg/mL, p=0.585). Telomeraz aktivitesi (Obez bireylerin %32.3'ü positif, %67.7'si negatif, kontrol bireylerin %5'i pozitif, %95'i negatif, p=0.015) obez bireylerde anlamlı yüksek saptandı. BKİ ile MIF, p53, telomeraz aktivitesi aralarında zayıf düzeyde anlamlı bir korelasyon saptandı (sırayla p =0.034, r=0.235; p=0.028, r=0.243; p=0.048, r=0.219). MIF ile p53 ve telomeraz aktivitesi aralarında orta düzeyde anlamlı bir korelasyon saptandı (p=0.001, r=0.39; p =0.003, r=0.326). MIF ve TNF-α arasında anlamlı bir korelasyon saptanmadı. (p= 0.082). p53 ve telomeraz aktivitesi arasında anlamlı bir korelasyon saptanmadı (p= 0.53). Plazma MIF, p53 düzeyleri ve telomeraz aktivitesi obez bireylerde anlamlı bir şekilde yüksek saptandı. MIF ile p53 ve telomeraz aktivitesi aralarında anlamlı bir korelasyon saptandı. Bütün veriler MIF, p53 ve telomeraz aktivitesinin; obezite patolojisinde rolü olabildiğini ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
Historically, obesity used to be considered as a condition associated with high socioeconomic status and only in the early 20th century and developed countries, obesity became a public health issue. In our study, we aimed to examine the relationship of MIF concentration with telomerase activity in obese individuals. In our study 62 individuals with Body Mass Index (BMI) over 25 and 20 healthy volunteers were included. Circulating MIF, p53, and TNF-α were measured by using ELISA kits. Telomerase activity in isolated peripheral blood mononuclear cells (PBMC) was determined using PCR. Plasma MIF (obese group= 173.64 pg/mL, control group= 39.5 pg/mL, p=0.005) and p53 (obese group = 13.37 U/mL, control group = 0.85 U/mL, p=0.001), were found to be significantly higher in obese individuals. There was no significant difference between the groups in TNF-α levels (obese group= 19.98 pg/mL, control group= 20.48 pg/mL, p=0.585). Telomerase activity was found to be significantly higher in obese individuals. (32.3% of obese individuals were positive, 67.7% were negative, 5% of control individuals were positive, 95% were negative, p = 0.015) There was a significant correlation between BMI and MIF, p53, telomerase activity (p = 0.034, r = 0.235; p = 0.028, r = 0.243; p = 0.048, r = 0.219, respectively). A significant correlation was found between MIF and p53, (p = 0.001, r = 0.39), and between MIF and telomerase activity (p = 0.003, r = 0.326). No significant correlation was observed between MIF and TNF-α. (p= 0.082), or between p53 and telomerase activity (p = 0.53). Conclusion: Plasma MIF, p53 levels and telomerase activity were found to be significantly higher in obese individuals. There was a significant correlation between MIF and p53 and telomerase activity. These results indicate that MIF, p53 and telomerase activity; can play a role in obesity pathology.