Mekanizasyon sistemlerinin hidroponik ortamda marul yetiştiriciliği üzerindeki etkilerinin belirlenmesi
Determining the effects of mechanization systems on lettuce growing in hydroponic environment
  1. Tez No: 664866
  2. Yazar: MELEK TANTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KONURALP ELİÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada ısıtmasız bir sera içerisinde durgun su kültürü, Akansu kültürü ve topraklı tüpler içerisinde yetiştirme sistemlerinin, yeşil kıvırcık marul (Caipia) ve kırmızı kıvırcık marul (Giardian) çeşitlerinin bitki özelliklerine etkileri araştırılmıştır. Çalışma kapsamında 5 katlı borular üzerine sıra üzeri mesafesi 20 cm olan 55 mm'lik delikler açılarak 4 hatlı borulu sistem inşa edilmiş ve her bir hatta sırasıyla 50, 100, 150 ve 200 ml/s dolaştırılmıştır. Havuzlu sistemde ise her bir strafor üzerine aynı şekilde 20 cm mesafe sıra arası ve sıra üzeri mesafelerle 18 adet bitki dikimi olmak üzere 72 adet marul dikimi yapılmıştır. Araştırma boyunca her gün 15 dakika pompalar çalıştırılarak sitemdeki besin elementli suyun dolaştırılması sağlamıştır. Denemelerde, ilk iki hafta 20x20x20, sonraki iki hafta 15x40x5 ve son iki hafta ise 12x5x40 gübreleri her hafta başı suya eritilerek ilave edilmiştir. Araştırma sonunda her bir sistemde yetiştirilen bitkilerin, kök uzunluğu, toplam bitki boyu, gövde çapı, kök boğazı çapı, yaprak sayısı, pazarlanabilir bitki ağırlığı, kök ağırlığı, yaprak sayısı, taç genişliği, klorofil miktarı, sçkm değeri ve renk (L, a, b) analizleri yapılmıştır. Araştırmanın sonunda bitki özellikleri bakımında en iyi değerlere havuzlu sistemde ulaşılmıştır. Bu değerleri, havuzlu ve tüplü sistem takip etmiştir. Borulu sistemde bitki özellikleri üzerinde kat yerlerinin, elektrik iletkenlik değerleri, pH ve par değerlerinin etkileri önemli bulunurken, havuzlu sistemde ise sıcaklık, par ve pH'ın etkilerinin önemli olduğu belirlenmiştir. Havuzlu sistemde 33 gün içerisinde, 23,542 cm kök uzunluğuna, 22.883 cm bitki boyuna, 59.827 mm gövde çapına, 11.139 cm kök boğazı çapına, 0.128 kg toplam bitki ağırlığına, 0.115 kg pazarlanabilir bitki ağırlığına, 0,013 kök ağırlığına, 277.193 cm2 yaprak alanına, 28.583 cm taç genişliğine, 23.092 spad klorofil miktarına, 4.092 % SÇKM miktarına ve 21.417 adet yaprak sayısına ulaşılmıştır. Sadece kök ağırlığı bakımından borulu sistem öne geçmiştir. Lxaxb değerlerinde ise aynı şekilde havuzlu ve borulu istem arasında fark bulunmazken sırasıyla 53.510, -22.420 ve 37.541 değerlerine ulaşılmıştır. Yatırım maliyetleri açısında borulu sistem maliyetinin havuzlu sistem maliyetine göre yüksek belirlense de işletme maliyetleri bakımından bir fark tespit edilememiştir. Borulu sistemde her bir hatta farklı debilerde su dolaştırılmasının bitki gelişmesine etkisinin önemli olup olmadığı, incelenen diğer faktörlerin baskın olmasından dolayı net bir şekilde tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of stagnant water culture in an unheated greenhouse, Akansu culture and growing systems in earthen tubes, green curly lettuce (Caipia) and red curly lettuce (Giardian) varieties were investigated. Within the scope of the study, a 4-line pipe system was constructed by drilling 55 mm holes on 5-storey pipes with a distance of 20 cm on the row and 50, 100, 150 and 200 ml / s were circulated respectively on each line. In the pool system, 72 lettuce were planted on each styrofoam in the same way, including 18 plants with 20 cm distance between rows and above rows. Throughout the research, pumps were operated for 15 minutes every day to circulate the water with nutrients in the system. In the experiments, 20x20x20 fertilizers were added in the first two weeks, 15x40x5 in the next two weeks and 12x5x40 in the last two weeks by dissolving into the water every week. At the end of the study, the root length, total plant height, stem diameter, root collar diameter, number of leaves, marketable plant weight, root weight, leaf number, crown width, chlorophyll amount, choice value and color (L, a, b) analyzed. At the end of the study, the best values in terms of plant characteristics were obtained in the pool system. Pooled and tubular systems followed these values. It has been determined that the effects of floor locations, electrical conductivity values, pH and par values on plant properties are important in the tubular system, while the effects of temperature, par and pH are important in the pooled system. Within 33 days in the pooled system, 23,542 cm root length, 22.883 cm plant height, 59.827 mm stem diameter, 11.139 cm root collar diameter, 0.128 kg total plant weight, 0.115 kg marketable plant weight, 0.013 root weight, 277.193 cm2 leaf area, 28.583 cm crown width, 23.092 spad chlorophyll content, 4.092% soluble and 21.417 leaves. The tubular system came to the fore only in terms of root weight. In Lxaxb values, there is no difference between pooled and piped demand, while 53.510, -22.420 and 37.541 values are reached, respectively. Although the cost of the piped system in terms of investment costs is determined higher than the cost of the pooled system, no difference has been determined in terms of operating costs. Whether the effect of water circulation at different flows in each line on plant growth is important in the tubular system could not be clearly determined due to the predominance of other factors examined.