The effect of welding methods in the weldment design on the distortions, hardness and stresses generation of steel type S355j2C+N
Kaynak tasarımında kaynak yöntemlerinin çelik tip S355j2C + N'nin distorsiyon, sertlik ve gerilim üretimine etkisi
- Tez No: 664869
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN KARATAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine ve Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tez, iki kaynak yönteminin, farklı kalınlıklarda, akımlarda, kaynak geçiş sayılarında ve kaynak ek yerlerinde farklı kalınlıklarda Metal İnert Gaz (MIG) kaynağı ve Korumalı Metal Ark kaynağı (SMAW) 'nın, kaynak tipi alın birleşimindeki bozulma üzerindeki etkisini üç 4 mm ve 10 mm kalınlıktaki S355J2C + N tipi plakalar üzerinde kaynaklı parçaların iki zıt tarafında (dönüşümlü olarak) kaynak geçişleri ve aralarındaki ilişkiyi matematiksel olarak bulur. Gerilim oluşumunu önlemek için kaynak parçaları sabitlenmeden kaynak yapıldı. Bundan sonra, kaynaklı parçalar düz olacak şekilde, sıfır konumuna ve bozulma miktarına göre üretilen gerilmelerin davranışını karşılaştırmak için tek tip mesafeye değiştirildi. Elde edilen sonuçlara göre alın kaynağı birleştirmelerinde açısal distorsiyon her türlü distorsiyon içerisinde en çok etkilenen ve en sık olanıdır. Minimum distorsiyon, 4 mm kalınlık için birinci geçiş 100 A ve ikinci ve üçüncü geçiş 125 A akımları için SMAW yöntemi ve 100 A ila 200 A akım aralığında 10 mm kalınlık için MIG kaynak yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Kullanılan akımın etkisi, kaynak yapılan parça için kalınlığın veya kaynak geçişlerinin sayısının etkisinden çok daha büyüktür. Manuel (otomatik olmayan) kaynaktan kaynaklanan küçük bozulma, kontrol edilmesi daha zordu. İkinci kaynak geçişinin karşı taraftaki etkisi, açısal distorsiyonun azaltılmasında büyük etkiye sahiptir.Her kaynak geçişi için matematiksel ilişkiler ve kalan geçişler üzerindeki etkisi bulunmuştur ve kaynak yöntemlerine göre bu matematiksel formüller, hem ikinci hem de üçüncü geçişte birinci kaynak geçişi için akım, kalınlık ve açısal bozulmanın etkisini içerir. Son olarak, farklı kaynak yöntemleri, metaller, kalınlıklar ve akımlar ile yapılan kaynaktan ısı etki bölgesindeki gerilim gerilimindeki değişimi tahmin etmek için sertlik ve nihai gerilme mukavemeti arasında bir ilişki bulmak için taşınabilir bir sertlik cihazı yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem, tasarımcının en uygun tasarımı seçmesine yardımcı olmak için güvenilir olduğunu kanıtladı ve en uygun plakaları seçme sürecine yardımcı oldu.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the effect of two welding methods, Metal Inert Gas (MIG) welding and Shielded Metal Arc welding (SMAW) with different thicknesses, currents, numbers of welding passes and welding joints on the distortion in welding type butt joint by using three welding passes on the two opposite sides of the welded pieces (alternately) on plates of type S355J2C+N with 4 mm and 10 mm thickness then finding the relationship between them mathematically. Welding was performed without fixing the welding pieces so as to prevent the generation of stresses. After that, the welded pieces were modified to be straight, to the zero position and to the uniform distance to compare the behavior of the stresses generated according to the amount of distortion. According to the results, in butt welding joints, the angular distortion is the most influenced and most frequent among all kinds of distortions. Minimum distortion was obtained by using the SMAW method for a 4 mm thickness with currents of first pass 100 A and second and third passes 125 A and the MIG welding method for a 10 mm thickness with a current range of 100 A to 200 A. The effect of the current used is much greater than the effect of the thickness or the number of welding passes for the welded piece. More difficult to control was the small distortion from the manual (non-automatic) welding. The effect of the second welding pass on the opposite side has a great effect in reducing the angular distortion. Mathematical relationships have been found for each welding pass and its effect on the remaining passes and according to the welding methods, these mathematical formulas include the effect of current, thickness and angular distortion for the first weld pass on both the second and third passes. Finally, a portable hardness device method was used to find a relationship between hardness and the ultimate tensile strength to predict the change in tension stress in the heat affective zone from welding with different welding methods, metals, thicknesses and currents. This method proved reliable to help the designer select the optimal design and it helps in the process of selecting the most suitable plates.