Sağlık çalışanlarının mevsimsel grip aşısı bağışıklanması hakkındaki bilgi tutum ve davranışları ile sağlık algısı ilişkisi
The relationship between healthcare workers's knowledge levels, attitudes and behaviors on seasonal influenza vaccine immunization and perception of health
- Tez No: 664898
 - Danışmanlar: PROF. DR. TURAN SET
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada; sağlık çalışanlarının mevsimsel grip aşısı bağışıklanması hakkındaki bilgi tutum ve davranışları ile sağlık algısı ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve yöntem: Çalışma, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'nde Ekim 2020 ile Mart 2021 tarihleri arasında kesitsel, tanımlayıcı tipte bir araştırma olarak yürütüldü. Çalışmaya Farabi Hastanesi'nde görev yapmakta olan toplam 391 doktor ve hemşire dahil edildi. Gönüllü katılımcılara yüz yüze anket yöntemi ile“sağlık çalışanlarının mevsimsel grip aşısı bağışıklanması hakkındaki bilgi tutum ve davranışları ile sağlık algısı ilişkisi anketi”uygulandı. Veri analizinde SPSS 22.0 istatistik paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the relationship between healthcare workers' knowledge levels, attitudes and behaviors on seasonal ınfluenza vaccine ımmunization and perception of health. Method: The study was conducted as a cross-sectional, descriptive study in the Farabi Hospital of Karadeniz Technical University Faculty of Medicine between October 2020 and March 2021. A total of 391 doctors and nurses working at Farabi Hospital were included in the study.“The relationship between healthcare workers' knowledge levels, attitudes and behaviors on seasonal influenza vaccine immunization and perception of health questionnaire”were applied to volunteer participants face to face. Data analysis performed by using SPSS 22.0 statistical package program.