Farklı propofol preparatlarının enjeksiyon ağrısı üzerine etkisi
The effect of different propofol preparations on injection pain.
- Tez No: 664897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu randomize kontrollü tek kör çalışmada, farklı propofol konsantrasyonuna, lipid içeriğine ve lipid zincir yapısına sahip Propofol % 1 ve Propofol % 2 preparatlarının enjeksiyon ağrısı ve hemodinamik yanıt üzerine etkisini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmaya 01.06.2019-01.01.2020 tarihleri arasında Esogü Tıp Fakültesi Hastanesi'nde elektif histeroskopi operasyonu nedeni ile genel anestezi uygulanan 18-65 yaş arası, ASA I-II grubu 100 kadın hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak Grup P1 (%1 Propofol) ve Grup P2 (%2 Propofol) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tüm hastalarda standardizasyon amacıyla dominant olmayan el sırtına 20 Gauge intravenöz kanül yerleştirildi ve belirlenen propofol preparatı 2-3 mg/kg dozunda, sabit hızda uygulandı. Hastaların ağrısı 5, 10 ve 15. saniyelerde Sözel Ağrı Skalası (VRS- Verbal Rating Scale)'na göre değerlendirilerek ağrı skorları kaydedildi ve ortalamaları alındı. Hastaların kalp tepe atımları (KTA), noninvaziv sistolik kan basıncı (SKB), diastolik kan basıncı (DKB), ortalama kan basıncı (OKB) ve periferik oksijen satürasyonu (SpO2) bazal değerleri kaydedildi ve indüksiyon sonrası değerler ile karşılaştırıldı. Gruplar arasında ağrı insidansı, ortalama ağrı skorları ve 5, 10 ve 15. Saniyelerde kaydedilen ağrı skorları ayrı ayrı karşılaştırıldığında Grup P2'de Grup P1'e göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. Sistolik, diastolik ve ortalama arteriyel kan basıncı değerlerinde ise indüksiyon sonrası ölçümlerde bazal değerlerine göre azalma saptandı. Ancak bu azalma grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalarda istatistiksel olarak anlamlı değildi. Bu randomize kontrollü çalışmada uygulanan propofol konsantrasyonunun arttırıldığı ölçüde lipid içeriğini arttırma yaklaşımının savunulanın aksine ağrı insidansını azaltmaya yeterli olmadığı, propofol konsantrasyonunun yanı sıra yağ asidi zinciri uzunluğunun da ağrı oluşumunda etkili önemli faktörler olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
In this randomized controlled single-blind study, we aimed to compare the effects of Propofol %1 and Propofol %2 preparations with different propofol concentrations, lipid content and lipid chain structure on injection pain and hemodynamic response. 100 female ASA I-II group patients aged 18-65 who underwent general anesthesia due to elective hysteroscopy operation at Esogü Medical Faculty Hospital between 01.06.2019 and 01.01.2020 were included in the study. The patients were randomly divided into two groups as Group P1 (%1 Propofol) and Group P2 (%2 Propofol). In all patients, a 20 Gauge intravenous cannula was placed on the dorsum of the non-dominant hand for standardization and the specified propofol preparation was administered at a dose of 2-3 mg/kg at a constant rate. The pain of the patients was evaluated according to the Verbal Rating Scale (VRS-Verbal Rating Scale) at the 5th, 10th and 15th seconds, and their pain scores were recorded and averaged. The basal values of heart peak beats (HPB), non-invasive systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), mean blood pressure (MBP) and peripheral oxygen saturation (SpO2) were recorded and compared with post-induction values. When the pain incidence, mean pain scores and pain scores recorded at 5th, 10th and 15th seconds were compared separately between the groups, it was found statistically significantly higher in Group P2 compared to Group P1. Systolic, diastolic and mean arterial blood pressure values were decreased compared to basal values in measurements after induction. However, this decrease was not statistically significant in the in-group and between-group comparisons. In this randomized controlled trial, contrary to what was advocated in other studies, increasing the lipid content as propofol concentration increased was not sufficient to reduce the incidence of pain. We concluded that besides propofol concentration, fatty acid chain length is also an important factor in the development of pain.