Borik asidin deneysel diyabetik nöropati üzerindeki koruyucu etkileri
Protective effects of boric acid on experiment diabetic neuropathy
- Tez No: 664899
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BOZKURT GİRİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Diyabetik nöropati, diyabete bağlı gelişen en yaygın ikincil komplikasyonlardan biridir. Komplikasyonun önlenmesinde kan şekerini düzenleme dışında önerilmiş herhangi bir tedavi bulunmamaktadır. Borik asit genellikle kanser araştırmalarında kullanılan bir ajandır, fakat son yıllarda sinir hasarını tedavi etmede umut vaadettiği önerilmiştir. Bu çalışmada, T1DM sıçan modelinde iki farklı dozda uygulanan borik asidin diyabetik nöropati gelişimini önlemedeki koruyucu rolü araştırılmıştır. Yetişkin Wistar albino sıçanlarda 60 mg/kg tek doz STZ enjeksiyonu ile diyabet oluşturularak düşük doz (20 mg/kg) ve yüksek doz (100 mg/kg) borik asit 5 hafta süreyle uygulanmıştır. Uygulanan borik asidin nöropati gelişimine karşı olası koruyucu etkileri siyatik sinirlerde motor sinir ileti hızının ölçülmesi ve sinir uçlarında aksonal bozunmanın sebep olduğu ağrı algısı ve his kaybının saptaması için nosiseptif testlerin (hot plate ve tail flick testleri) gerçekleştirilmesi ile belirlenmiştir. Buna ilaveten deneklerin kilo değişimleri, deney başlangıcı ve sonundaki kan şekeri seviyeleri ile serum insülin seviyeleri gözlemlenmiştir. Deney sonunda ulaşılan sonuçlara göre diyabet, siyatik sinir ileti hızında düşüşe sebep olurken, borik asit uygulanan gruplarda sinir ileti hızlarının kontrol seviyesine yakın olduğu gözlenmiştir. Fakat nosiseptif testlerde gruplar arasında anlamli bir fark görülememiştir. Biyokimyasal incelemeler sonucunda ise kan glikozu seviyeleri borik asit uygulamasıyla düşmezken, serum insülin seviyeleri borik asit uygulanan diyabetik gruplarda kontrole yaklaşmıştır. Sonuçlara bakıldığında borik asidin yüksek dozda (100 mg/kg) diyabetik nöropatiyi önlemede koruyucu bir rolü olduğu tespit edilmiş olup diyabetin komplikasyonlarını önlemede umut vaat eden doğal bir ajan olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Diabetic neuropathy is one of the frequent secondary complication of diabetes. There is no treatment protocol other than controlling blood glucose levels for the prevention of the complication. Boric acid is an agent that is generally used in cancer research, however latest studies revealed that it can suggest a promising treatment in nerve injuries. In this study, the protective role of boric acid in the development of diabetic neuropathy in the T1DM rat model was investigated. Diabetes was induced in adult Wistar rats by a single intraperitoneal injection of 60 mg/kg STZ, and afterwards boric acid was administered at low (20 mg/kg) and high (100 mg/kg) doses for 5 consecutive weeks. Possible protective effects of the applied boric acid treatment were determined by the measurement of motor nerve conduction velocity in the sciatic nerve and by performing nociceptive tests (hot plate and tail flick tests) to depict the pain perception and sensory loss caused by axonal degeneration at the nerve endings. In addition, the weight gain, blood glucose levels at the start and end of the experiments and serum insulin levels were examined. According to the results of the study, diabetes caused a decrease in sciatic nerve conduction velocity, whereas in boric acid treated groups nerve conduction velocities were observed to be close to that of control group. However, no significant difference was observed in between the groups in nociceptive tests. The results of biochemical examinations revealed that boric acid treatment did not lead to a decrease in blood glucose levels, whereas serum insulin levels approached to that of control group in diabetic groups treated with boric acid. The results indicated that boric acid has a protective role in preventing diabetic neuropathy at high doses (100 mg / kg) and it is a promising natural agent in preventing diabetes complication