Doğrusal olmayan eşbütünleşme testleri ile Türkiye ekonomisinde hisse senedi fiyatı ve seçilen ekonomik değişkenler arasındaki ilişkinin analizi
The analysis of relationship between stock prices andselected economic variables in Turkish economy by nonlinear cointegration tests
- Tez No: 664914
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK GÜRİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada eşik değerli otoregresif modeller, ortalamada doğrusal olmayan modeller ailesinden olarak incelenmiştir. Zaman serileri analizinde doğrusal olmayan yöntemleri kullanmadan önce serinin doğrusal olmadığını belirlemek gerekmektedir. Dolayısıyla çalışmada doğrusallık testlerinin incelenmesi yer almaktadır. Birim kök kavramı, yapısal kırılmalı birim kök testleri ve doğrusal olmayan birim kök testleri vurgulanmıştır. Ekonometri literatüründe daha az rastlanmış olan doğrusal olmayan eşbütünleşme testleri incelenmiştir. Türkiye ekonomisinde, hisse senedi fiyatı ile ekonomik değişkenler arasındaki ilişki KSS (2006), Siklos (2001), Maki (2010) eşbütünleşme testleri ve ESTAR hata düzeltme modeli kullanarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, hisse senedi fiyatı ile döviz kuru, altın fiyatı, enflasyon oranı ve faiz oranı arasında ESTAR düzeltmeler ile eşbütünleşme bulunmaktadır. Faiz oranı harıç, hisse senedi ile diğer değişkenler arasında uzun dönem neensellik söz konusu olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, threshold autoregressive models were examined as a family of nonlinear models in mean. Before using nonlinear methods in time series analysis, it is necessary to determine that the series is not linear. Therefore, the study includes the examination of linearity tests. The concept of unit root, unit root tests with structural break and nonlinear unit root tests are emphasized. Nonlinear cointegration tests, which are less seen in the econometrics literature, have been examined. In Turkish economy, the relationship between the stock price and economic variables, were investigated by using KSS (2006), Enders-Siklos (2001), Maki (2010) cointegration tests and ESTAR error correction model. According to the results, there is a cointegration with ESTAR adjustment between stock price and exchange rate, gold price, inflation rate and interest rate. Except the interest rate, there is a long-term causality between the stock price and the other variables.