Hisse senedi fiyatları ile makroekonomik değişkenler arasındaki uzun dönemli ilişki: BİST örneği
Long-term relationship between stock prices and macroeconomic variables: The BİST case
- Tez No: 593021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FURKAN EMİRMAHMUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Türkiye hisse senetleri piyasası ile seçilen makroekonomik değişkenler arasındaki uzun dönemli ilişkiler doğrusal ve doğrusal olmayan eşbütünleşme testleri çerçevesinde incelenmiştir. Bu bağlamda, doğrusal yapıda Banarjee vd. (1998) ve doğrusal olmayan yapıda ise Banarjee vd. (2017) eşbütünleşme testleri kullanılmıştır. Banarjee vd. (2017) hata düzeltme modeline dayalı otoregressif gecikmesi dağıtılmış modellerde yapısal değişimlerin bilinmeyen formlarını Fourier fonksiyonları yardımıyla modelleyerek yeni bir eşbütünleşme testi önermiştir. Çalışmada 2005-2018 dönemi aylık verileri kullanılarak BİST-100 endeksi ve sektörel olarak (mali, sanayi, teknoloji ve hizmet sektörü) hisse senedi fiyat endeksleri ile makroekonomik değişkenler arasındaki uzun dönem ilişkinin varlığı her iki eşbütünleşme testi ile araştırılmıştır. Analiz sonuçları incelendiğinde; yapısal değişimlerin dikkate alınmadığı Banarjee vd. (1998) eşbütünleşme testi sonuçlarına göre incelenen makroekonomik değişkenler ile BİST-100 endeksi, mali sektör ve teknoloji sektörü hisse senedi fiyat endeksi arasında uzun dönemde istikrarlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Diğer taraftan, yapısal kırılmaları dikkate alan Fourier yaklaşımlı eşbütünleşme testinde ise makroekonomik değişkenler ile hem BİST-100 endeksi hem de tüm sektörlere ait endeksler arasında uzun dönem bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between share market and selected macroeconomic variables are examined in the framework of both linear and non-linear cointegration tests. In this context, the linear structure of Banerjee et al. (1998) and nonlinear structure of Banarjee et al. (2017) cointegration tests were used. Banerjee et al. (2017) proposed a new cointegration test by modeling the unknown forms of structural changes with the help of Fourier functions in autoregressive distributed lag models based on error correction. In this study, using the monthly data of 2005-2018 period, the existence of long term relationship between BIST-100 index and stock price indices in sectoral (financial, industrial, technology and service sector) and macroeconomic variables were investigated by both cointegration tests. When the cointegration test results are examined; Banarjee et al. (1998) showed that there was a stable relationship between macroeconomic variables and BIST-100 index, financial sector and technology sector index in the long run. On the other hand, in the Fourier-approximated cointegration test that takes into account structural breaks, a long-term relationship was found between macroeconomic variables and both BIST-100 index and indices of all sectors.