Taylor Kuralı: Türkiye için asimetrik etkilerin testi
Taylor Rule: Testing the asymmetric effects for Turkey
  1. Tez No: 518617
  2. Yazar: ALİ SAMET KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN LOPCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) para politikası kurulu kararlarında genellikle fiyat istikrarı odaklı bir para politikası duruşu göstermeye çalışmıştır. Bu bağlamda para politikası belirlemede en önemli politika aracı olan faiz oranından yararlanılmaktadır. 2010 yılından sonra, Merkez Bankası fiyat istikrarı hedefine ek olarak finansal istikrarı da gözeten bir politika anlayışını benimsemiştir. Politika belirlemede kullanılan en önemli araç durumundaki faiz oranının hangi değişkenlerden etkilendiğini belirlemek önem taşımaktadır. Bu çalışmada Taylor Kuralı çerçevesinde Türkiye için enflasyon ve çıktı boşluğunun faiz oranına etkilerinin simetrik mi yoksa asimetrik mi olduğu incelenmiştir. Birinci bölümde araştırma konusunun genel çerçevesi, amacı ve önemi ele alınmıştır. İkinci bölümde para politikası ve Türkiye'de para politikaları uygulamalarına değinilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde Taylor Kuralı genel hatlarıyla sunularak, dördüncü bölümde doğrusal ve doğrusal olmayan yaklaşımlar tartışılmıştır. Bu bölümde literatürde sıkça kullanılan doğrusal birim kök ve eşbütünleşme testleri ile doğrusal olmayan modeller ve eşbütünleşme testleri ele alınmıştır. Sonraki bölümlerde Taylor Kuralı çerçevesinde enflasyon ve çıktı boşluğunun politika faiz oranına (Mevduat Faiz Oranı) etkileri hem doğrusal hem de doğrusal olmayan ARDL yöntemi ile test edilmiştir. Doğrusal modelde enflasyon anlamlı çıktı boşluğu anlamsız bulunmuştur. Doğrusal olmayan ARDL modelinde ise hem enflasyonun hem de çıktı boşluğunun pozitif ve negatif etkileri anlamlı çıkmıştır. Enflasyon ve çıktı boşluğunun uzun dönemde faiz oranına etkilerinin asimetrik olduğu, yani bu değişkenlerdeki yükseliş ve düşüşlerin faiz oranı üzerindeki etkilerinin farklı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Benzer şekilde enflasyon ve çıktı boşluğunun faiz oranına kısa dönem etkileri asimetrik bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The Central Bank of Republic of Turkey (CBRT) has demonstrated a monetary stance which focuses on price stability in monetary policy board decisions. In this context, the interest rate is utilized as the most important policy tool in determining monetary policy. After 2010, the Central Bank has adopted a policy approach that takes into account financial stability in addition to its objective of price stability. It is important to determine the variables that affect the interest rate as it is the most important instrument used in policymaking. In this study, whether the effects of inflation and the output gap on the interest rate are symmetric or asymmetric are examined within the Taylor Rule framework for Turkey. In the first chapter, the general framework, aim and importance of the research topic are discussed. In the second chapter, monetary policy and the applications of monetary policies in Turkey are considered. In the third chapter of the study, the Taylor Rule is presented in general terms, and in the fourth chapter linear and nonlinear approaches are discussed. In the latter section, in addition to linear unit root and cointegration tests which are frequently used in the literature, nonlinear models and cointegration tests are also examined. In the following sections, the effects of inflation and the output gap on the policy interest rate are tested within the Taylor Rule framework by both the linear and nonlinear ARDL approaches. In the linear model, while inflation is found to be significant, the output gap is not. In the nonlinear ARDL model, the positive and negative effects of both inflation and output gap are significant. It is concluded that the effects of inflation and the output gap on the interest rate in the long run are asymmetric, that is, the effects of the increases and decreases in these variables on interest rates are different. Similarly, the short run effects of inflation and the output gap on interest rates are also asymmetric.