Üniversite öğrencilerinin dinledikleri müzik türüne göre duygu regülasyonu ve başa çıkma stratejileri arasındaki ilişkini incelenmesi
Investigation of the relationship between emotion regulation and coping strategies according to the music genres listened to by university students
- Tez No: 664939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE SALTUKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinin dinledikleri müzik türlerine göre duygu regülasyonu ve başa çıkma stratejileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmaya Türkiye'nin çeşitli illerinden, yaş ortalaması 22,037 ve standart sapması 2,918 olan, 165'i kadın, 158'i erkek 323 kişi katılmıştır. Katılımcılardan dinledikleri müzik türüyle ilgili sorunun da bulunduğu demografik form, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Form, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği ile oluşturulan anket formu ile veri toplanmıştır. Verilerde yapılan gerekli düzenlemelerin ardından oluşturulan değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için Korelasyon analizi ve dinlenilen müzik türlerine göre Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Formu boyutlarının Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği boyutları üzerindeki etkisinin belirlenmesi için Çoklu Doğrusal Regresyon Analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler, dinlenilen müzik türüne göre Duygu Düzenleme Güçlüğü-Kısa Form boyutlarının Stresle Başa Çıkma Tarzları boyutlarını çoğu modelde anlamlı bir şekilde yordadığı görülmüştür ve Duygu Düzenleme Güçlüğü-Kısa Formu boyutları ve Stresle Başa Çıkma Tarzları ölçeği boyutları arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the relationship between emotion regulation and coping strategies according to the music genres preferred by university students. A total of 323 participants (165 female and 158 male) with a mean age of 22,037 and a standard deviation of 2,918 participated in the study from the various provinces of Turkey. A demographic form, including questions about the type of music they are listening to, Emotion Regulation Difficulty Scale-Short Form and Stress Coping Styles Scale were used to collect data from the participants. Correlation analysis was conducted to examine the relationship between the variables after the necessary adjustments in the data, followed by Multiple Linear Regression analyses to determine the effect of the dimensions of the Emotion Regulation Difficulty Scale-Short Form on the dimensions of the Coping Styles Scale. According to the analyzes and the music preference, it was observed that the dimensions of Emotion Regulation Difficulty Scale-Short Scale significantly predicted the dimensions of Coping Styles Scale in most models, and significant relationships were found between the dimensions of Emotion Regulation Difficulty-Short Form and the Coping Styles Scale. The results were discussed in the light of literature.