Gümrük Birliği'nin modernizasyonu: Türkiye, Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık ilişkilerinde yeni bir yol haritası
A new roadmap for relations between Turkey, European Union, and the United Kingdom within the framework of the modernization of the European Union-Turkey Customs Union
  1. Tez No: 664951
  2. Yazar: ASLIHAN YÖRDEM ATİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM BUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Son yüzyıl içerisinde dengeli ve kaliteli bir ekonomik büyümenin elde edilmesinde dış ticaretin, net mal ve hizmet ihracatı, katkısının önemi giderek yaygınlaşmaktadır. Bu Türkiye için de geçerlidir. Söz gelişi 2019-2023 dönemi için hazırlanan On Birinci Kalkınma Planı verimliliği odağına alan, sanayi sektörünün başat rol üstlendiği, ihracata dayalı istikrarlı bir büyüme modeli çerçevesinde belirlenmiştir. Son dönemde Türkiye'nin dış ticaret gündemini meşgul eden konuların başında Avrupa Birliği-Türkiye Gümrük Birliği'nin modernizasyonu ve Brexit sonrası Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki yeni ticaret rejimine ait belirsizlik yer almaktadır. Bu çalışma, biri Birliğin müzakere sisteminde karşılaştığı engellere ve uyuşmazlıklara rağmen aday ülke perspektifini kaybetmek istemeyen, diğeri yaklaşık otuz dört aylık oldukça yoğun ve karmaşık bir sürecin sonucunda Avrupa Birliği'nden ayrılmayı başaran geleneksel ve güçlü bağlara sahip iki ülke arasında Brexit sonrası yeni ilişkilere odaklanmaktadır. Doğrusu Türkiye'nin Gümrük Birliği deneyiminden elde ettiği bilgilerin Birleşik Krallık ile tesis edeceği gelecek ilişkilerine kılavuzluk edeceği akıl süzgecinden geçirilmektedir. Çalışma kapsamında 2019 yılında Birleşik Krallık'a en fazla ihracat yapan Türk firmalarına yönelik düzenlediğimiz anket araştırması sonunda elde edilen bulgu ve yorumlar da bahse konu sürece ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the last century, the importance of foreign trade, net exports of goods and services in achieving balanced and high-quality economic growth has become increasingly apparent. This also applies to Turkey. For example, the Eleventh Development Plan prepared for the 2019-2023 period was determined within the framework of a stable export-based growth model, in which the industrial sector played a dominant role, focusing on productivity. Recently, the modernization of the EU-Turkey Customs Union and the new trade regime between Turkey and the United Kingdom after Brexit have been included among the fundamental subjects within the agenda of Turkish foreign trade. While one of these countries does not want to lose its position as a candidate country despite the obstacles and disagreements by the European Union in the negotiation mechanism, the other has managed to leave the EU as a result of a very intense and complex process that lasted approximately thirty-four months. The present study concentrates on the trade cooperation and/or economic integration model that will last between two countries that share deep-rooted trade links in the light of the technical knowledge, experience, and lessons taken from the Customs Union by Turkey. Additionally, the findings and comments obtained at the end of the survey we conducted among Turkish companies in different sectors that export to the United Kingdom for the year 2019 will also shed light on the relations of two deep-rooted partners in the next term.