2000 yılı sonrası Almanya'nın Türkiye dış politika parametreleri
Foreign policy parameters of Germany in Turkey after the year 2000
- Tez No: 994809
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Almanya'nın 2000 sonrası Türkiye'ye yönelik dış politikasını, neorealist ve liberal kurumsalcı yaklaşımları bir arada kullanan hibrit bir kuramsal çerçeve üzerinden incelemektedir. Çalışma; güvenlik, enerji, göç, NATO, Avrupa Birliği ve Gümrük Birliği modernizasyonu gibi temel politika alanlarında Almanya–Türkiye ilişkilerinin dönüşümünü analiz etmektedir. Nitel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilen mülakatlardan elde edilen veriler MAXQDA programı aracılığıyla çözümlenmiş ve hipotezlerin tutarlılığı sistematik biçimde test edilmiştir. Tez, Almanya–Türkiye ilişkilerinin geleceğine yönelik öngörücü senaryolar ve politika önerileri geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines Germany's post-2000 foreign policy toward Turkey through a hybrid theoretical framework that integrates neorealist and liberal institutionalist approaches. The study analyzes the transformation of German–Turkish relations across key policy areas including security, energy, migration, NATO, the European Union, and the modernization of the EU–Turkey Customs Union. Employing a qualitative research design, data obtained from semi-structured interviews were systematically analyzed using the MAXQDA software, and the consistency of the hypotheses was rigorously tested. The dissertation further aims to develop forward-looking scenarios and policy recommendations concerning the future trajectory of German–Turkish relations.