Milli eğitim müdürlüğünde açılan davaların bazı değişkenlere göre analizi
Analysis of lawsuits filed in the national education directorate according to some variables
- Tez No: 664963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR TULUNAY ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde bulunan dava dosyalarının doküman incelemesi yöntemiyle ele alınması ve bu doğrultuda belirlenen başlıklar çerçevesinde verilerin yorumlanması amaçlanmıştır. Araştırma sürecinde doküman analizi yönteminin adımları takip edilerek yıl, cinsiyet, maliyet, konu, sendika, yargı kolu, açılış türü, eğitim kademesi, branş, kıdem, sonuç, süre, idarenin konumu ve davanın tarafları bakımından 01.01.2012 ile 31.12.2019 tarihleri arası baz alınarak incelemeye elverişli 424 dava dosyası çalışmaya dahil edilmiştir. Verilerin analizi için doküman analizinin aşamaları takip edilerek öncelikle kurumdaki dokümanlara ulaşılmış, dokümanların orijinal olup olmadıkları tek tek kontrol edilmiş, dokümanların anlaşılması ve özümsenmesi için bir süre beklenmiş, verilerin analiz edilmesi için veriler konu başlıkları çerçevesinde anlamlı gruplara ayrılmış ve elde edilen verilerin gizlilik çerçevesinde kullanılmasına özen gösterilmiştir. Elde edilen veriler 14 konu başlığında toplanmış, dava ve davacı ile ilgili bilgilerin; yıllar, cinsiyet, idareye maliyet, yargı kolu, konu, sendika, açılış türleri, eğitim kademesi, branş türleri, eğitimcilerin kıdemi, sonuçları, yargılama süreleri, idarenin konumu ve davanın tarafları açısından farklılaşıp farklılaşmadığı incelenerek yorumlaması yapılmıştır. Buna göre en çok davanın 2019 yılında açıldığı; erkeklerin kadınlara göre daha fazla dava açtığı; davaların idareye getirisinin götürüsünden fazla olduğu; en çok idari yargı kolunda dava açıldığı; dava konusu olarak alacak davalarının ön plana çıktığı; Türk Eğitim-Sen sendikasına kayıtlı eğitimcilerin daha çok dava açtıkları; davaların büyük oranda vekil aracılığıyla açıldığı; davaların büyük çoğunluğunun ortaöğretim kurumu öğretmenleri tarafından açıldığı; branş bazında sınıf öğretmenlerinin, kıdem olarak 11-15 yıl arası kıdeme sahip öğretmenlerin ön plana çıktığı; davaların genel olarak red kararı ile sonuçlandığı; davaların en çok ilk bir yıl içinde bittiği; idarenin davalarda çok büyük oranda davalı sıfatıyla yer aldığı, davaların taraflarının genellikle öğretmenler olduğu görülmüştür. İnsanların adalet ve hak arama yollarından birinin dava açma olduğu göz önüne alındığında, açılan davaların yaşanan sorunların çözümünde yol gösterici olduğu düşünülebilir. Bu araştırmada ise hem hukuk hem de eğitim branşları ortak bir süzgeçten geçirilerek sorun geniş bir perspektiften ele alınmıştır. Doküman analizi yöntemiyle şimdiye kadar açılmış olan dava dosyalarının ayrıntılı bir analizinin yapılması ve bu verilerin yorumlanması yoluyla alana katkı sağlanmaya çalışılmıştır. Toplumun öğretmen, öğrenci veli üçgeninde büyük bir kesimine hitap eden eğitim çalışanlarının hukuksal anlamda nelerle karşılaştıkları ve bunun çözümü için ne gibi yollar izlenebileceği noktasında değerlendirmelerde bulunmak, dava sonuçlarının eğitim politikacıları ile yöneticiler tarafından yorumlanması ve kendilerini eksik gördüğü hususları gidermelerinde katkı sağlamak, mutlu birey mutlu toplum ilkesinden hareketle eğitim çalışanlarının hukuksal açıdan incelemesini yaparak toplumsal barışının sağlanmasına katkı vermek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to handle the case files in the Burdur Provincial Directorate of National Education with the document review method and to interpret the data according to the titles determined in this direction. During the research process, 424 case files suitable for examination were included in the study based on 31.12.2019 as the deadline by following the steps of the document analysis method in accordance with predetermined criteria. For the analiysis of the data, first of all, the documents in the institution were accessed, were examined one by one to make sure they were original, waited for a while fort he documents to be understood and internalized, the data were divided into meaningful groups according to the subject headings in order to analyze the data, and attention was paid to use obtained data within the confidentliality. The obtained data were collected under 14 subject headings, and information about the lawsuit and plaintiff; years, gender, cost to administration, judicial branch, subject, union, types of opening, education level, branch types, seniority of educators, results, trial periods, the position of the administration and the parts of the case were examined and interpreted. The data obtained as a result of the study were examined in detail in the general information and content part of the thesis. According to this, it has been observed that the most cases were opened in 2019; men file more lawsuits than women; the proceeds to the administration are more than the lump sum; most cases were filed in the administrative jurisdiction branch; that the debt cases came to the fore as the subject of the lawsuit; Educators registered with the Türk Eğitim-Sen union filed more lawsuits; the lawsuits are mostly brought through attorney; The vast majority of the lawsuits are brought by secondary education teachers; classroom teachers on a branch basis and teachers with a seniority of 11-15 years came to the fore; cases generally result in rejection; the cases are mostly over in the first year, the administration is mostly involved in the cases as the defendant and the parties to the cases are generally the teachers. Considering that one of hte ways to look for justice and rights for people is to file a lawsuit, it can be btought that lawsuits are guiding in solving problems. In this study, both law and education branches were evaluated together and the problem was handled in a broad perspective. Wiht the method of document analysis, it was intended to contribute to the field by making a detailed analysis of the case files opened so far and the imterpretation of these data. In this study, it is aimed to evaluate the legal issues faced by education staff who address a large part of the society in the triangle of teachers, students and parents and what ways can be followed to solve this, the interpretation of the case results by education politicians and administrators, and to make a contribution to correct the issues that they consider themselves incomplete, to contribute to the social peace by examining the education staff legally based on the principal of happy individual happy society.