Parkinson hastalığında levodopa'ya bağlı motor komplikasyonların gelişmesinde rol oynayan etkenler
Factors that role in the development of motor complications due to levodopa in parkinson's disease
  1. Tez No: 664986
  2. Yazar: MEMET ŞAKİR DELİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SİBEL ÖZEKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu retrospektif çalışmada İdiopatik Parkinson hastalığı (PH) tanısı ile izlenen ve levodopa (LD) tedavisi gören hastalarda ortaya çıkan motor komplikasyonların nedeni olduğu düşünülen faktörler araştırılmıştır. Hareket Bozuklukları Polikliniğimizde PH tanısı ile izlenen 647 hasta (284 kadın, 363 erkek) önce demografik ve klinik özelliklerine göre değerlendirildi. Ortalama hastalık başlangıç yaşı 58.9+11.3, hastalık süresi 6.5±5 yıl ve son kontrol sırasındaki yaşları 65.4±10.7 bulunan hastaların %70.5'inde ilk semptom tremor, %26.9'unda bradikinezi, %2.5'inde tremor ve bradikinezi olarak belirlendi. Önde gelen semptom değerlendirildiğinde hastaların %42'sinde tremor, %31.6'sında bradikinezi, %26.4'ünde ise tremor ve bradikinezi aynı derecede saptandı. Daha sonra hastalar arasından en az 3 ay süreyle LD kullanan 555 hasta çalışmaya alındı. Bu hastalar, hastalık süresi 5 yıldan kısa (grup A, n=243) ve 5 yıl ve üzeri ( grup B, n=312) olmak üzere 2 bölüme ayınldı. Daha sonra bu gruplar da hastalık başlangıç yaşı 55'in altında (grupAl n=58, grupBl n=126) ve 55 yaşın üzerinde (grupA2 n-185 grupB2 n=186) olmak üzere alt gruplara ayrıldı. Sonuçta LD kullanan, hastalık süreleri aynı fakat hastalık başlangıç yaşlan farklı parkinson hastalan çeşitli parametreler açısından karşılaştırıldı. İki grup arasında ilk semptom ile LD ve dopamin agonistlerine başlama arasında geçen süre ortalamaları, LD'nın başlangıç dozu ile kullanma süresi ortalamaları, dopamin agonisti kullanma süresi ortalamaları, ilk semptom ile diskinezi veya motor flüktüasyon ortaya çıkması arasında geçen süre ortalamaları ve Parkinson hastalığı birleşik değerlendirme ölçeğine (UPDRS) göre hesaplanan puan ortalamalarına göre karşılaştırma yapıldı. Gruplar arasında LD kullanım süresi ve UPDRS'de anlamlı bir fark görülmedi. Gruplar arasında motor komplikasyonların sıklığı hastalık başlangıç yaşı 55'in altında (erken başlangıçlı PH) olan gruplarda (ATde %41, Bl'de %89), 55 yaşın üzerindeki gruplara göre (A2'de %18.5, B2'de %65) ileri derecede anlamlı olarak (p0.05) düzeyindeydi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this retrospective study the factors that are supposed to be the reason of motor complications seen in patient followed for idiopathic Parkinson's disease (PD) and on levodopa treatment, are investigated. In our Movement Disorders clinic 647 patients followed for PD (284 women, 363 men) are initially evaluated for demographic and clinical features. The patients having average disease beginning age 58.9±11.3, the disease period 6.5±5 years and the ages 65.4±10.7 in the last control had the tremor as the first symptom in %70.5, bradykinesia in %26.9, tremor and bradykinesia in %2.5. When major symptom evaluated it was tremor in %42, bradykinesia in %31.6, tremor and bradykinesia in equal proportions in %26.4. After that 555 patients who had used LD for at least 3 months have been takes for investigation (study). These patients are divided in to two for the ones whose disease period is 5 years (group A, n=243) and the ones whose disease period is 5 years or more ( group B, n=312). These groups further divided into subgroups as the ones whose disease beging age earlier than 55 (groupAl n=58, groupBl n=12€) and the ones whose later than 55 (groupA2 n=185 grupB2 n=186). As a result the patients on LD treatment having the same period of disease of disease but different beginning ages are compared for various parameters: the 2 groups were compared for the average period between the first symptom and LD and dopamine-receptor agonists treatment, the average of LD beginning dose, and usage period the average period of dopamin agonist usage. The average period between the first symptom and apperence of dyskinesia or motor fluctuations and UPDRS scores. In groups no meaningful difference between LD usage period and UPDRS was seen. In groups the motor complications frequency in the group that the disease beginningage lower than 55 (in Al'de %41, in Bl'de %89), is found seriously higher (p0.05).