Esansiyel tremor hastalığında substansia nigranın transkraniyal sonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of substantia nigra with transcranial sonography in essential tremor
  1. Tez No: 664987
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZTOP ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DR. NİHAL IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Esansiyel tremor (ET) erişkinlerde en sık görülen hareket bozukluğudur, ancak patogenezi halen tam olarak bilinmemektedir. Heterojen patofizyolojisinde beyinsapındaki nörodejenerasyonun da yer aldığı öne sürülmektedir. Bu çalışmada transkraniyal sonografi (TKS) kullanılarak ET hastalarının substansiya nigra bölgesindeki ekojeniteyi incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 01.072009 ve 01.06.2010 tarihleri arasında S.B. Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Polikliniği ve Hareket Bozukluğu Polikliniğinden takip edilen 'Washington Heights-Inwood Genetic Study of Essential Tremor' (WHIGET) tanı kriterleri esas alınarak kesin Esansiyel tremor tanısı almış 55 hasta ile yaş ve cinsiyet eşleştirilmiş kontrol grubu olarak 60 sağlıklı kişi dahil edildi. Her iki gruba TKS yapıldı. Tüm olgularda TKS ile midbrain (MB) ve subatansiya nigra (SN) bölgesindeki ekojenite araştırılarak SN/MB ortalamaları hesaplandı. Bu parametreler hasta ve kontrol grubunda karşılaştırıldı. Hasta grubunun demografik ve klinik özellikleri ile TKS parametreleri arasındaki ilişki incelendi. ROC analizi yapılarak ET hastalığını ön görmede TKS parametrelerinin kestirim değerleri ve TKS parametrelerinden en güçlü değişken araştırıldı. Bulgular: Toplam 130 olgu incelendi. 15 olguda (%13) (10 hasta, 5 kontrol grubu) yetersiz temporal kemik pencere nedeni ile inceleme yapılamadı. ET hastalarında SN, SN/ MB ortlamaları kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0,0001). ET hastalarının yaş, cinsiyet, aile öyküsü, hastalık süresi, hastalık başlagıç yaşı, tremor şiddeti ve tremor dominant ekstremiteye lokalizasyonu ile SN ve SN/MB ortalamaları arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0,05). ROC analizi ile ET hastalığını ön görmede kestirim değerleri SN için kestirim değeri 0,13cm²(Duyarlılık %78,3, Özgüllük %70,9, PKD %68,4, NKD %80,2, LR(+) 2,69 ve AUC 0,753) idi. SN/MB oranı için kestirim değeri ise 0,046 (Duyarlılık %84,1, Özgüllük %72,2, PKD %71,9, NKD %84,3, LR(+) 3,02 ve viii AUC 0,756) olarak bulundu. ET ön görmede TKS parametrelerinden SN ve SN/MB'nin daha iyi olduğu gözlendi. Sonuç: ET hastalarında SN hiperekojenitesi bu bölgedeki nörodejenerasyona duyarlılığı işaret etmektedir. Hastalığın patofizyolojisinde beyinsapında daha yaygın bir bölgede nörodejenerasyon olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Although Essential tremor (ET) is the most common adult movement disorder, the pathogenesis is stil not clear. Neurodegeneration in brainstem is suggested to play role in hetorogen pathophysiology of the disease. In this study echogenity of substantia nigra (SN) in ET patients is investigated by using transcranial sonography (TCS). Material and Methods: We studied with fifty five patients who have defined certain ET according to Washington Heights-Inwood Genetic Study of Essential Tremor (WHIGET) criteria have been examined at the Göztepe Education and Research Hospital Neurology Department Movement Disorders Clinic between 2009- 2010 years and sixty healty controls. TCS was performed in each group to measure midbrain (MB) and the area of the echogenity in substantia nigra (SN).The mean SN/MB value was calculated. Relationship between demographic and clinical features of the patients and TCS parameters was investigated. The cut-off values of TCS parameters to predict ET were calculated with the ROC analysis and the impact variable was detected. Results: In 150 subjects (13%), TCS was unsuccessful due to insufficient acoustic temporal bone windows. The mean SN and SN/MB were significantly higher in ET patients than in controls (p=0,0001). There was no association between age, sex, family history, duration of the disease, severity of tremor, lokalization of tremor and the means of SN, and SN/MB (p>0,05). The cut-off values of the area of echogenic SN were 0,13 (sensitivity78,3%, spesifity 70,9%, PPV 68,4%, NPV 80,2%, LR(+) 2,69, AUC 0,53) and 0,046 for SN/MB (sensitivity 84,2%, spesifity 72,2%, PPV 71,9%, NPV 84,3%, LR(+) 3,02 and AUC 0,756). SN and SN/MB was better to predict ET. Conclusion: SN hyperechogenity in ET indicates vulnerability to neurodegeneration in this area, suggesting that neurodegenration in ET might be widespread.