Ürün farklılaştırma stratejisi ile inovasyon arasındaki ilişkide kurumsal itibarın rolü
The role of corporate reputation in the relationship between product differentiation strategy and innovation
  1. Tez No: 664994
  2. Yazar: LEVENT YÜCEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH ATALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Rekabet stratejilerinden en az birine bağlılığın işletmelerin bir strateji geliştirememesinden daha yüksek performansla sonuçlanacağı görüşü savunulmaktadır. Uygun bir strateji ortamına sahip işletmeler en yüksek performansı gösterirken, stratejilerini değiştirmeyen işletmelerin performansında bir değişiklik olmamaktadır. Hastaneler özelinde de benzer bir durumun varlığı söz konusudur. Pazar yapısı ve rekabet arasındaki ilişkilerin doğası gereği, farklı nitelik ve sayıda hastanenin sisteme dahil olması ile diğer işletmelerde olduğu gibi hastaneler arasındaki rekabette de önemli bir artış olduğu görülmektedir. Bu kapsamda yapılan araştırmanın temel amacı, rekabet stratejilerinden olan ürün farklılaştırma stratejisi ile inovasyon arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmak ve varsayılan bu ilişkide kurumsal itibarın aracılık rolü bulunup bulunmadığını tespit etmektir. Araştırma, İstanbul'da faaliyet gösteren özel hastane çalışanları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Anket tekniği ile toplanan 632 adet veri, istatistik paket programları ile analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler sonrasında, her üç ölçek için keşfedici ve doğrulayıcı faktör analizleri uygulanmıştır. Sektörel ve kültürel uyumu sağlamaya yönelik olarak gerçekleştirilen yapısal modifikasyonlarla birlikte ölçeklerin geçerlilik ve güvenilirlikleri sağlanmıştır. Devamında normallik ve betimleyici istatistikler incelenmiştir. Son olarak ise, araştırmaya ait hipotezleri test etmek maksadıyla korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Yapılan araştırmanın sonucunda; ürün farklılaştırma stratejisi ile inovasyon arasında pozitif ve olumlu bir ilişki bulunmuştur. Var olan bu ilişkide kurumsal itibarın aracılık rolü tespit edilmiştir. Bu sonuç, özel hastanelerde ürün farklılaştırma stratejisinin benimsenmesinin, inovasyon uygulamalarının başarısının artmasında doğrudan etkisinin olduğunu göstermektedir. Var olan bu ilişkide kurumsal itibar, ürün farklılaştırma stratejisinin inovasyon üzerindeki etkisini artırarak, inovasyon uygulamalarının başarılı bir şekilde sonuçlanmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
It's been argued in the literature that adherence to at least one competitive strategy for the enterprises will result in higher performance rather than developing none. Furthermore, enterprises with a suitable strategy environment demonstrate maximum performance compared to enterprises that don't change their strategies. This is also the case for hospitals. The nature of the relation between market structure and rivalry indicates the increase of competition among hospitals with the inclusion of different quality and number of hospitals in the health system. The research has two main purposes. The first of these is to reveal the correlation between product differentiation strategy and innovation, which is one of the competitive strategies and the second purpose is to determine whether corporate reputation has an intermediary role in this relationship or not. The research was conducted among private hospital employees operating in Istanbul. 632 raw data were collected by survey technique and analyzed with statistical package program. After descriptive statistics, exploratory and confirmatory factor analyzes were applied for all three scales. With the structural modifications made to assure sectoral and cultural harmony, the validity and reliability of the scales were ensured. Then, normality and descriptive statistics were examined. Finally, correlation and regression analysis were conducted to test the research hypotheses. The study has shown that; there is a positive and affirmative relationship between product differentiation strategy and innovation. Besides, the intermediary role of corporate reputation in this existing relationship has been identified. The findings also suggest that the adoption of product differentiation strategy in private hospitals has a direct effect on increasing the success of innovation practices. In this existing relationship, corporate reputation increases the impact of product differentiation strategy on innovation and ensures successful results of innovation practices.