Erasmus EFL exchange students' beliefs about their linguistic and academic competences before and after mobility
Erasmus İngilizce yabancı dil değişim öğrencilerinin hareketlilik öncesi ve sonrası dil ve akademik yeterliliklerine ilişkin inançları
  1. Tez No: 664993
  2. Yazar: NAZLI ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF SARIÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Uluslararasılaşma, küresel çağın bir gerekliliği olarak hayatın hemen hemen her alanında etkisini göstermektedir. Siyasetten ekonomiye, sağlıktan eğitime tüm alanlarda toplumlar birbirine yakınlaşmış ve kaçınılmaz olarak etkileşim meydana gelmiştir. Bu etkileşimde en önemli role ve kaynağa sahip olan yükseköğretim kurumları bu amaç doğrultusunda çalışmalar yapmaktadır. En bilinen ve en çok rağbet gören faaliyet ise öğrenci değişim programları olmuştur. Bu programlarda başı çeken Erasmus Programı ile ülkemizden ve tüm dünyadan öğrenciler bulundukları yerlerden farklı ülkelerde ve okullarda eğitim görerek kendilerini keşfetmekte ve geliştirmektedirler. Hiç şüphesiz bu süreç dil becerilerinin gelişmesinin yanı sıra öğrencileri akademik açıdan da zenginleştiren bir deneyim olmaktadır. Tüm dünyanın ortak dili olan İngilizce, bu emellerini gerçekleştirmeleri için sahip olmaları gereken başat anahtardır. Ülkemizde de gittikçe artan giden öğrenci sayısı öğrencilerimizin kendi kabuklarını kırıp yeni bir dünya keşfetmek ve kendilerini geliştirmek için ne kadar hevesli olduklarını gösteren bir kanıttır. Bu çalışmada öğrencilerin dilsel ve akademik açıdan gelişimlerine odaklanılmış ve alanda yapılan çalışmalar incelenmiştir. Ayrıca, değişim faaliyeti süresince öğrencilerin karşılaştıkları zorlukların neler olduğu ve bu zorlukların üstesinden gelebilmek için bulunan çözüm yolları çalışmada araştırılan bir diğer konudur. 213 yükseköğretim öğrencisinin desteği ile yapılan anket çalışması ile bu katılımcıların Erasmus kapsamında uygulanan zorunlu OLS test sonuçları kullanılarak veriler toplanmıştır. Elde edilen sonuçlar öğrencilerin Erasmus faaliyeti sonrasında okuma, dinleme, dil bilgisi ve kelime becerilerinin geliştiğini ve akademik anlamda daha yetkin hissettiklerini göstermektedir. Verilerin analizinde SPSS 25.0 programı kullanılmış ve normal dağılım göstermeyen sonuçlar için Wilcoxon Signed-Rank testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a necessity of the global age, internationalization has influenced almost every area of life. Societies have come closer to each other and inevitable interaction has occurred in all areas of life from politics to economy, from health to education. Higher education institutions, which are the most significant source and actor in this interaction are struggling for this goal. The most well-known and most popular activity conducted for this cause is student exchange programs. With the Erasmus Program, which is the flagship program of EU, students not only from Turkey but also from all over the world explore themselves by studying in different countries and schools. Undoubtedly, this process is an experience that enriches them academically as well as contributing to the progress of their foreign language proficiency. English, the lingua franca, is the main key they must have in order to open the door and achieve these goals. The increasing number of outgoing students is a proof of how eager our students are to break their shells and discover a new world and improve themselves. In this study, the linguistic and academic development of the students is focused on and the studies in this field are examined. Besides, the challenges faced by the students during the exchange program and what solutions they find to overcome these difficulties are another analyzed purpose of the study. Data are collected through a questionnaire and compulsory online OLS language tests with the support of 213 tertiary level students. Results expose that students improve their reading, listening, grammar and vocabulary competences as a result of the Erasmus program and they feel more competent academically. To analyze the data SPSS 25.0 program is utilized and the analysis of the results that do not expose normal distribution are scrutinized by the Wilcoxon Signed-Rank test.