Okul öncesi eğitime devam eden 5-6 yaş çocukların iletişim becerileri ile ebeveyn tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between communication skills and parental attitudes of 5-6 years old children who attend preschool education
  1. Tez No: 665000
  2. Yazar: MÜGE AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın genel amacı, okul öncesi eğitime devam eden 5-6 yaş çocukların iletişim becerileri ile ebeveynlerin çocuklarına yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırmada yöntem olarak genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Konya ilinin merkez ilçelerindeki devlete bağlı bağımsız anaokullarında okuyan 5-6 yaş grubundan 326 çocuk ve çocukların anne – babaları oluşturmaktadır. Araştırmaya konu olan değişkenlere ilişkin veri toplamak için“Aile Bilgi Formu”,“5-6 Yaş Çocukları İçin İletişim Becerileri Ölçeği”ve“Ebeveyn Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde Spearman's Rho korelasyon katsayısı, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre koruyucu ebeveyn tutumu ile çocukların iletişim becerilerinden iletişimde kurallara uyma alt boyutu arasında ters yönde düşük bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca izin verici ebeveyn tutumları ile iletişimde diğerlerini dikkate alma, iletişimde kurallara uyma, karşısındakine olumlu tepki gösterme ve iletişim becerileri toplam puanları arasında pozitif yönde düşük bir ilişki bulunmuştur. Diğer ebeveyn tutum ve iletişim becerileri alt boyutları arasında ise anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this study is to investigate the relationship between communication skills of 5-6 years old children who attend preschool education and parents' attitudes towards their children. The research was designed using correlational survey model. In the study group of the research, there are 326 5-6 years old children who study in public preschool in central districts of Konya and parents of children.“Family Information Form”,“Communication Skills Scale for 5-6 Years Old Children”and“Parental Attitude Scale”were used to collect data. Spearman's Rho correlation coefficient, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test were used to analyze the data. According to the results of the study, a low negative correlation was found between the protective parental attitudes and obeying the rules in communication. In addition, a low positive correlation was found between permissive parental attitudes and considering others in communication, obeying the rules in communication, reacting positively to others, total scores of communication skills. A significant relationship was not found between other parental attitudes and communication skills sub-dimensions.