Sıcak para hareketlerinin finansal istikrar üzerindeki etkisinin incelenmesi: Türkiye örneği
Investigation of the impact of hot money movements on financial stability: The case of Turkey
  1. Tez No: 665013
  2. Yazar: GÜLİN AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAKİŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Uluslararası sıcak para hareketleri ile ülkelerin finansal istikrarı arasındaki ilişki uzun yıllardan beri bir araştırma konusu olmuştur. Bu çalışmada Türkiye'de sıcak para hareketlerinin Türkiye'nin finansal istikrarını ne derecede etkilediği ve nasıl bir etkileşim içerisinde olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Türkiye'de özellikle 1989 yılından sonra serbest ekonomi anlayışı ile uygulanan sabit ve esnek döviz kuru politikalarının ekonomiyi nasıl etkilediği, ne gibi sonuçlara yol açtığı olumlu ve olumsuz yönde değerlendirilerek, literatür araştırmaları ile konular desteklenmiştir. Çalışmada özellikle 2008 finansal krizi öncesinde ve sonrasında (2007-2019 yılları arasında) portföy yatırımları, doğrudan yatırımlar, diğer yatırımlar ve rezerv varlıklarda meydana gelen değişimin fiyat istikrarı (TÜFE ve ÜFE) ve finansal istikrar (USD/TL ve EURO/TL) üzerindeki etkileri incelenmiş ve bu değişkenler arasındaki etkileşim VAR modellemesi ile ele alınarak yapılan varyans analizi, etki-tepki ve Granger nedensellik analizleri sonucunda portföy yatırımlarının sıcak parahareketlerindeki rolünü ve finansal istikrar üzerindeki etkilerini ve döviz kurları ile arasındaki etkileşimini destekleyen bulgular ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The relationship between international hot money movements and the financial stability of countries has been a subject of many researches since many years. In this study the movement of hot money in Turkey as Turkey's financial stability and the degree of influence that has tried to put forward in how we interact. Turkey, especially the economy of fixed and flexible currency rate policies implemented after 1989 with the concept of free economy and how it affects evaluating the positive and negative aspects that lead to consequences such as what is supported by the literature research topics. In the study, the effects of changes in portfolio investments, direct investments, other investments and reserve assets, especially before and after the 2008 financial crisis (between 2007-2019), on price stability (CPI and PPI) and financial stability (USD / TL and EURO / TL) Analyzes of variance, impulse-response and Granger causality analyzes conducted by considering the interaction between these variables with VAR modeling revealed the findings supporting the role of portfolio investments in hot money movements and their effects on financial stability and their interaction with currency rates.