Çağdaş sanatta hareketlilik ve balans
Mobility and balance in contemporary art
  1. Tez No: 665014
  2. Yazar: CEMAL NAZIM ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİMBER RANA ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Teknolojinin toplum üzerindeki etkisi geçmişten günümüze şekillenerek yaşam standartlarımızı ve değerlerimizi değiştirmiş, kültürümüze ve sanata yeni hareketler katmıştır. İletişim yöntemleri değiştikçe bilgi akışı da aynı hızla yenilenmektedir. Teknoloji, günlük hayatımızı kolaylaştırdığı gibi bilimsel ve sanat alanlarında da hızla yeni düşüncelerin ve eserlerin doğmasının yolunu açar. Bilgisayar kültürü olarak adlandırılan Siber kültür, 21. yüzyılda çağdaş siber sanatta yeni tekniklerin gelişmesine, bilgisayar ağları, yapay gerçeklik gibi gelişmelere, fiziksel yapımızın dışında sanal bir benlik yaratmamıza olanak sağlar. Hızla dolaşan sanal veri akışlarının hareketi ve balansı zaman içerisinde şekillenir ve başka formlara bürünebilir. Sistem dosyaları sibernetik ortamda insan gibi düşünmeleri için yine insanlar tarafından tasarlanmış verilerdir. Sibernetik bir ortamda, organizmanın hareketlerinin neden-sonuç ilişkisinden ziyade verilerle yapılan geri bildirimlerin olasılıkları daha önemlidir. Yeni dünyaya farklı bir bakış açısıyla eserler veren sibernetik yaklaşım, mekanik ya da elektronik çalışmaların motorlar, sensörler ya da algoritmik kodlamalarından faydalanır. Herakleitos'un düşüncelerine, Norbert Wiener'in Sibernetik kavramına, Jasia Reichardt'ın Cybernetic Serendipity sergisine, Paul Sermon'un Telematik Dreaming çalışmasına ya da Harun Farocki'nin Deep Play çalışmasına kadar örneklediğimiz birçok düşünür ve sanatçı, sürecin içerisinde hareketliliği temsil ederler. Araştırma kapsamında bu noktadan yola çıkarak hareketlilik kavramı ve bağlamsal alt yapısı incelenmektedir. Balansın buradaki rolü, bu sistemler topluluğunun düzenini sağlamak olduğundan; araştırma kapsamında ele alınacak ikinci bir unsur balans kavramıdır. Kısaca, bu araştırmanın amacı,“hareketlilik ve balansın çağdaş siber sanatla ilişkisi nedir?”sorusuna yanıt aramaktır.
Özet (Çeviri)
The impact of technology on society has changed from past to present, changing our living standards and values, adding new movements to our culture and art. As communication methods change, the flow of information is renewed at the same speed. Technology not only facilitates our daily life, but also paves the way for new ideas and works to emerge in scientific and artistic fields. Cyber culture, which is called computer culture, enables the development of new techniques in contemporary cyber art in the 21st century, developments such as computer networks and artificial reality, and allows us to create a virtual self, outside of our physical structure. The movement and balance of rapidly circulating virtual data streams take shape over time and can take other forms. System files are data designed by humans to think like a human in a cybernetic environment. In a cybernetic environment, the possibilities of feedback with data are more important than the cause-effect relationship of the organism's actions. The cybernetic approach, which produces works from a different perspective to the new world, makes use of motors, sensors or algorithmic coding of mechanical or electronic studies. From Heraclitus' thoughts to Norbert Wiener's Cybernetic concept, Jasia Reichardt's Cybernetic Serendipity exhibition, Paul Sermon's Telematic Dreaming or Harun Farocki's Deep Play, many thinkers and artists represent mobility in the process. Within the aim of the research, starting from this point, the concept of mobility and its contextual infrastructure are examined. The role of balance here is to ensure the order of these systems community; Then as a second element to be addressed in the research is the concept of balance. In short, the subject of this research is“What is the relationship of mobility and balance to contemporary cyber art?”is to seek an answer to the question.