Türkiye 2000 yılı istikrar politikası ve ekonomik kriz
Turkey's 2000 economic stabilization policy and economic crise
  1. Tez No: 124736
  2. Yazar: AYHAN UÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KIVANÇ ERTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET 1980'lere girilirken Türkiye Ekonomisi, bazı iç ve dış nedenlerle döviz krizine girerek dış borçların ödenmesinde sorunlar yaşamaya başlamıştı. Bu sorunların aşılması için 24 Ocak 1980'de ekonomide serbestleşmeye gidilerek ihracata yönelik sanayileşme stratejisi benimsendi. Ancak ihracat, üretimde yeni kapasiteler yaratmaktan çok, pahalı kur ve reel ücretlerin düşürülmesi ile belli bir seviyeye kadar arttırılabildi. 1980'lerin ikinci yarısından itibaren, kamu kesimi dengesi bozulmaya başladı. Bunu izleyen yıllarda, Türkiye Ekonomisi'nde dışa açılım öncelikleri reel üretim sektörleri yerine finans ve kambiyo hizmetlerini kapsayan politika değişiklikleri ile belirlendi. 1989'da çıkarılan 32 sayılı kararla sermaye hareketleri üzerindeki tüm kısıtlamalar kaldırılarak, kambiyo rejimi tamamen serbestleştirildi. 1990'lu yıllarda 32 sayılı karar etkisinde, döviz kurları cari işlemler hesabındaki hareketlerden koparak, sermaye hareketlerinin etkisine girdi. Spekülatif sermaye girişleri, ekonomideki döviz arzını arttırarak Türk Lirasının yabancı paralar karşısında değer kazanmasına ve sonuçta ülkenin dış ticaret açıklarının giderek büyümesine neden oldu. Diğer yandan, kamu kesiminin artan dengesizliği iç borçlanma ile aşılmaya çalışıldı. Fakat yurtiçi tasarrufların yetersizliği ve yurtdışı maliyetlerin daha cazip olması nedeniyle dış borçlanmada da artış oldu. Bu arada kamunun finansmanı için sık sık emisyona gidilmesi enflasyonun da yükselmesine n eden oldu. Türkiye, 2000'li yıllara bozuk bir kamu maliyesi, artan iç ve dış borçlar, dış dengesizlikler ve enflasyon ile girerken, IMF destekli, kur çapasına dayanan bir istikrar programını uygulamaya koydu. Fakat programın öngördüğü enflasyon tutturulamayınca Türk Lirası aşırı değerlenerek cari işlem açığı, GSHM'nin %4.8'i gibi endişe verici bir orana ulaştı. Bu düzeyde bir cari açığın sabit kurda sürdürülemez olduğunu gören finansal yatırımcılar ülkeyi terk etmeye başladılar. Sıcak para kaçışları ile birlikte ülke Kasım 2000 ve Şubat 2001'de finansal krize girdi. Sonuçta, 22 Şubat 200 1 'de Türk Lirası dalgalanmaya bırakıldı. Çalışmada, 1995 Tekila, 1997 Güneydoğu Asya ve 2000 Arjantin Krizleri de irdelenmiştir. Tüm finansal krizlerin ortak yapısı, bu ülkelerin, sıcak paraya, düşük kur artış oranı - yüksek faiz politikasıyla sürdürülemeyecek düzeyde yüksek arbitraj kân sunmaya çalışmalarıdır. Sonuçta aşırı değerlenen ulusal para yüzünden cari açıklan yükselen ülkelerden kaçmaya başlayan spekülatif sermaye, ülkelerin krize girmelerine yol açmakta ve dahası krizlerin ülkelerarası yayılmasına neden olmaktadır. Sermaye hareketlerinin istikrarsızlık yaratıcı etkisini bile bile IMF, hâlâ ülkeleri finansal serbestleşmeye teşvik etmektedir. Çalışmada IMF, bu yanlış tutumu nedeniyle eleştirilmektedir ve bunun dayanakları ülke örnekleri ve ekonomik göstergelerle ortaya konmaya çalışılmaktadır. vi mafimmmm
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkey faced to have the repayment problems of foreign debt due to the foreign exchange shortage sourced from the domestic and external reasons. In order to get rid of these problems, Turkey adapted the stabilization program of January 24th, 1980 to liberalize the economy and to implement export-led growth strategies. Exports of the country increased as a result of the decline in the real wages and supported exchange rates. The economic policy could not be able to create an expansion on the production capacity. After the second half of 1980s, public sector's equilibrium worsened. After this period, Turkish economy's financial and foreign exchange policy have the initiative to support the integration with the world economies while the real sector has not have the same priority. The foreign exchange regime is completely liberalized when the Decree Number 32 is implemented in 1989. Under the same Law, the foreign exchange has no direct ties with the current account balances but has the relation with the capital account balances. Speculative capital inflows increased the foreign currency supply in Turkey and caused the value of TL to revalue. At the end, the foreign trade deficit started to increase. In addition, the public sector's borrowing requirement was financed through the domestic debt. The shortage of domestic sources and cheaper external sources caused the foreign debt to soar. Printing the money for public finance was the main cause of the high inflation rates. Turkey entered 2000s with a worsened public finance, increased foreign and domestic debt, external imbalances and high inflation rates. Turkey implemented a stabilization program with an exchange anchor. The targeted inflation rates were not achieved and TL started to revaluate. At the end of 2000, current account deficit reached at 4.8 percent of GNP, which was impressively high figure. The financial investors started to transfer their money abroad since they noticed that such an account deficit could not be managed with the fixed exchange rate. The outflow of the sources was the main reason of November 2000 and February 2001 crises. At the end, Turkey allowed Lira to float freely at February 22, 2001. In the study, the Tequila crisis of Mexico in 1995, Southeast Asian crisis of 1997 and Argentinean crisis of 2000 were examined. The common structure of these crises is the revaluation of the domestic currencies due to the foreign currency inflows, which entered to the country as a result of financial liberalization policies. As a result, the countries cannot continue with the increased current account deficits. The foreign capital, which notices this negative outcome, starts to leave the country to cause the financial crisis. IMF still advices the countries for more financial liberalization. In the study, IMF was criticized for the wrong policies. vn