Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvuran kan donörlerinde ve HIV (+) hastalarda human herpes virus 8 seroprevalansının araştırılması
Investigation of Human Herpesvirus-8 Seroprevalence in Blood Donors and HIV-Positive Patients Admitted to Ege University Medical School Hospital, Turkey
  1. Tez No: 665050
  2. Yazar: AYFER YOLCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İMRE ALTUĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Human herpes virus-8 (HHV-8), Herpesviridae ailesinden zarflı bir DNA virüsüdür. HHV-8, Kaposi sarkomu (KS), primer efüzyonlu lenfoma ve multisentrik Castleman hastalığının başlıca nedenidir. Genel popülasyondaHHV-8 seroprevalansının yüksekolduğu bölgelerde,KSönemli bir sorunoluşturmaktadır. HIV gibi immunyetmezliği olan kişiler, KS açısından risk altındadır. HHV-8 'in küresel yayılımı eşit değildir. Afrika'nın birçok yerinde HHV-8 prevalansı %50 iken, Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya'da prevalans genellikle %10'dan azdır. Ülkemizde HIV (+) hastalarda ve normal popülasyonda, HHV-8 seroprevalansını araştıran çalışma sayısı çok kısıtlıdır. Bu çalışmada, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi kan merkezine başvuran sağlıklı kan donörleri ve HIV(+) hastalarda HHV-8 görülme sıklığının araştırılması, bu iki grupta seroprevalans açısından farklılık olup olmadığının belirlenmesi, böylece HHV-8 epidemiyolojisine katkıda bulunulması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Ege Üniversitesinde kan donörlerinde ve HIV(+) hastalarda HHV-8 seroprevalansını araştırmak amacıyla kesitsel bir araştırma olarak planlandı. Çalışma grubu HIV (+) hastalar ve sağlıklı kan donörleri olmak üzere iki gruptan oluşturuldu. EÜTF Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları polikliniğine Ekim 2013-Ocak 2014 tarihleri arasında,takip ve tedavi amacıyla müracaat eden ve katılmayı kabul eden, yaşları 18-65 arasında değişen 173 HIV(+) hasta ile iki aylık bir kesit içinde, Kan Merkezi'ne Aralık 2013-Ocak 2014 tarihleri arasında gönüllü kan bağışı için müracaat eden yaşları 18-65 arasında değişen 551 kan vericisi çalışmaya dahil edildi.HIV(+) hasta grubundahastalıklarının süresi ve cinsel yolla bulaşan hastalık öykülerinin olup olmadığı sorgulandı. CD4+ lenfosit sayıları ve beraberinde geçmişlerine ait HBsAg, anti-HCV, HIV RNA sonuçlarına takip dosyalarından ulaşıldı. Bu çalışmada serum örneklerinde HHV-8 IgG antikorlarının tespiti için Enzim immunassay yöntemi (KSHV/HHV-8 IgG ELISA Kit, Advanced Biotechnologies Inc, Columbia, ABD) kullanıldı. Bulgular : Kan donörlerinde ve HIV(+) hastalarda HHV-8 seropozitifliği oranları kan donörlerinde %5.3, HIV(+) hastalarda %25.4 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Humanherpes virus-8 (HHV-8) is anenveloped DNA virus of the family Herpesviridae and the etiological agent of Kaposi's sarcoma (KS), primary effusionlymphoma and Multicentric Castleman'sdisease. In the general population,in areas with high seroprevalence of HHV-8, KS is a significant problem. Individuals with immunodeficiencies such as HIV infection are at increased risk forKaposi'ssarcoma. HHV-8 is not distributed evenly in different parts of the world. While the prevalence of HHV-8in many parts of Africa is around 50%, in Europe, UnitedStates and Japan, the prevalencies are less than 10% .In Turkey, the number of studies on theseroprevalence of HHV-8 in HIV(+) patients and inthe general populationare limited. The aim of this study is to determine HHV-8 seroprevalence in healthy blood donorsand HIV(+) patients admitted to Ege University Medical Faculty Hospital, to determine whether there is a difference in the seroprevalences between these two groups and tocontribute to the HHV-8 epidemiological data in Turkey. Materials and methods: This studywas designed as across-sectional studyto investigate theseroprevalence ofHHV-8in two groups; healthy blood donors and HIV(+) patients. 173HIV (+) patients admitted to Ege University HospitalInfectious Diseases Clinic within two months period, October2013-January 2014, agesranging 18-65 years and healthy blood donors, were includedin the study. HIV(+) patients were questioned to record the duration of disease and history of sexually transmitted diseases. CD4+ lymphocyte counts along with HBsAg, anti-HCV and HIVRNA resultswere obtained from the patient records. In this study, ELISA method (KSHV/HHV-8 IgG ELISA Kit, Advanced BiotechnologiesInc, Columbia, ABD)was usedfor the detection of HHV-8 IgG antibodies from serum samples. Results:HHV-8seropositivity rate of blood donors and HIV(+) patients were found to be 5.3% and 25.4% respectively.